https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Związki zawodowe nie akceptują decyzji o czasowym wygaszeniu wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal w Krakowie

Grzegorz Skowron
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Organizacje związkowe ArcelorMittal Poland wydały wspólne oświadczenie, w którym wyraziły swój sprzeciw wobec decyzji o czasowym wygaszeniu wielkiego pieca w hucie w Krakowie. Związki zawodowe apelują o ponowne przeanalizowanie tej decyzji. Związkowcy obawiają się, że dojdzie do całkowitego wygaszenia produkcji stali w krakowskim kombinacie.

Oto pełne stanowisko organizacji związkowych ArcelorMittal Poland S.A. odnośnie zapowiedzi wstrzymania od września 2019 r. produkcji w zakładzie PSK w oddziale krakowskim AMP SA
 
„Informacja, jaka została przekazana 6 maja 2019 r. przedstawicielom organizacji związkowych, a później na spotkaniach z pracownikami, o czasowym wstrzymaniu pracy wielkiego pieca i stalowni w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland S.A. jest dla nas wielkim zaskoczeniem. Wiadomość o wstrzymaniu produkcji od września br. przyjęliśmy z niedowierzaniem i zdumieniem.
Związki zawodowe nie akceptują takiego rozwiązania.

Dokładnie 4 lata temu w 2015 roku, również w okolicach Dnia Hutnika, otrzymaliśmy od pracodawcy wiadomość, że ostatni pracujący wielki piec w Krakowie (poprzedni zlikwidowano w 2008 roku) nie będzie remontowany, a część surowcowa zostanie zlikwidowana. Argumentem była niska konkurencyjność, a co za tym idzie nieopłacalność produkcji stali w Krakowie. Jednak przede wszystkim wysiłkiem zdeterminowanej załogi, przy wsparciu przyjaznych nam ludzi i środowisk, w tym mieszkańców Nowej Huty, udało się wymóc podjęcie pozytywnych decyzji o remoncie wielkiego pieca. Skutkiem tego dwa lata temu ponownie uruchomiono wielki piec. Jego generalny remont gwarantuje pracę co najmniej przez kolejne 15 lat.

Dziś - podobnie jak wtedy - przekonuje się nas argumentami typu: niski popyt, wysokie ceny energii, rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. Zadajemy pytanie: czy te argumenty dotyczą tylko krakowskiej huty? Co istotne, nie sposób otrzymać odpowiedzi na inne zasadnicze pytania: na jak długo zostanie wstrzymana praca wielkiego pieca i stalowni? Na czym ma polegać wstrzymanie produkcji? Czy dojdzie do całkowitego wygaszenia pieca? A co ze strategicznymi klientami odbierającymi nasze produkty do dalszej przeróbki? Wszyscy wiemy, jak ciężko jest odzyskać raz utraconego klienta.

Mamy świadomość konsekwencji wyłączenia WP i konwertorów. Dłuższy przestój tak wrażliwych instalacji spowoduje nieodwracalną destrukcję urządzeń, na remont których nie tak dawno przeznaczono bardzo duże pieniądze. Zwracamy się do decydentów o ponowne przeanalizowanie tej decyzji, aby w przyszłości nie trzeba było żałować złych postanowień.

Problemy pracownicze są dla organizacji związkowych tematem, do którego przywiązują najwyższą wagę. W tych i innych sprawach nie odpuścimy pracodawcy. W tej kwestii jesteśmy i będziemy zdeterminowani i bezkompromisowi.”

Jak odróżnić alergie od przeziębienia?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Pracowalem tam 10 lat temu i uwazam ze robia tym ludzia ktorzy tam pracuja przysluge zwalniajac ich z pracy i przenoszac w koncu z PRL-u w piekne czasy kapitalizmu o ktora wspolnie walczyli dla dobra narodu
H
Hutnik
Huty nie będzie, a smog i tak zostanie. Huta jest znacznie okrojona ( 1 z 5ciu Wielkich Pieców, pozamykanych wiele wydziałów). Ja za smog w Krakowie obciążam Majchrowskiego, który przez cztery kadencje nie wiele zrobił by go zmniejszyć. A tak na marginesie z Kombinatu żyło ok 100tys. ludzi, zostało kilka, a zwolnionym Pan Majchrowski nie pomagał stanąć na nogi.

Pan Majchrowski nigdy nie dbał o tą 200 tysięczną dzielnicę, wygląda tak samo jak 50 lat temu, a podatki które płaci Mittal skonsumował kto inny.
T
Taką mam koncepcję
Powinni być szczęśliwi , że oni i ich dzieci przestaną być zatruwane. Ale teraz zacznie sie spektakl i kouchowaty rząd dopłaci Hindusowi z naszych podatków za prąd i pozwoli dalej truć mieszkańców Krakowa . W imię źle pojmowanej troski o miejsca pracy. Dowalić kary za trucie i przejąc majątek na poczet kar. Potem zaorać.
m
milewski
hindus zlikwiduje hutę,bo kupił dwie takie huty na ukrainie.a "nasza" huta niech wreszcie zniknie.co do związkowców-gdzie byli,gdy sprzedawano HIL hindusowi i zwolniono kilkanascie tysięcy hutników?kazdy dostał solidną odprawę i tak zapewne się stanie obecnie..sama huta obecnie ma co kilka tygodni niekontrolowany wypływ zanieczyszczeń i truje jak za Gierka
j
jan
osobiście życzę Krakowowi, żeby ta huta wreszcie zniknęła
J
Już
Tak właśnie to wygląda jak się wyprzedają majątek narodowy dla przypomnienia to ludzie z dzisiejszej koalicji obywateli stoją za sprzedażą huty hindusowi teraz walczą o głosy hutników i wielu idiotów na nich zagłosuje
u
uhaha
2019-05-08T19:31:32 02:00, Qwerty:

Proponuję strajk, w stylu nauczycielskim, czyli gówno nas obchodzi, że utrudniamy innym życie i komplikujemy przyszłość, buhahaha

A widziałeś strajk , który nikomu nie przeszkadza? A przyszłości te dzieci nie mają bo szkolnictwo leży zamiast astronomii i biologii uczą paciorków. Ty jakoś też mało ambitnie przyswajałeś sądząc po kojarzeniu.

Q
Qwerty
Proponuję strajk, w stylu nauczycielskim, czyli gówno nas obchodzi, że utrudniamy innym życie i komplikujemy przyszłość, buhahaha
A
Antysmrod
Rozumiem, że nowa huta jak nazwa wskazuje ma tradycje hutnicze, ale jak się ma 1,5 tys. pracowników huty do dziesiątek tysięcy zatrudnionych w korporacjach i setek tysięcy, którym huta zatruwa życie???
A
Alola
I ty razem z nimi ćwoku
T
Taka prawda
Wyp... do Indii tylko macie zabrać te 14 mln ton szlamu i nikt nie będzie tęsknił za wami i smrodem który robicie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska