MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Życie codzienne Wyklętych. Już dziś w Krakowie wykład historyka Stanisława Płużańskiego

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
W Centrum Edukacji Patriotycznej im. prof. Feliksa Konecznego w Krakowie odbędzie się wykład historyka Stanisława Płużańskiego
W Centrum Edukacji Patriotycznej im. prof. Feliksa Konecznego w Krakowie odbędzie się wykład historyka Stanisława Płużańskiego Materiały prasowe
W Centrum Edukacji Patriotycznej im. prof. Feliksa Konecznego w Krakowie odbędzie się wykład historyka Stanisława Płużańskiego, autora książki "Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych". To pierwsza tego typu publikacja, z której dowiadujemy się, w jak ekstremalnych warunkach musieli żyć żołnierze podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej.

FLESZ - Putin uznał separatystyczne republiki. Jak reaguje Zachód?

od 16 lat

Prelekcja Stanisława Płużańskiego odbędzie się w ramach cyklu spotkań, organizowanych przez Fundację Kwartalnika "Wyklęci". Przewidziane jest na godzinę 18.

Poniżej opis książki, który pochodzi z portalu lubimyczytac.pl:

"Pierwsza książka traktująca o codzienności bytowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Opowiemy o jednostkach działających w ramach obozu poakowskiego, narodowego, jak i stanowiących niezależne oddziały wojskowe. Poznajemy ekstremalne warunki życia partyzantów, ich ubiór, wyżywienie, możliwości dbania o higienę osobistą i zdrowie. Gdzie kwaterowali, jak odpoczywali, jak wyglądały codzienne obowiązki oraz standardowy harmonogram dnia - co ciekawe, bardzo zbliżony do siebie w większości oddziałów.

Autor opisuje też problem dyscypliny w poszczególnych oddziałach. Nie omija niesubordynacji, grabieży czy uzależnienia od alkoholu - skupiając się na sposobie egzekwowania prawa przez dowódców i efektach walki o utrzymanie wojskowej karności w jednostce. Unikatowa książka Stanisława Płużańskiego powstała w oparciu o bogaty materiał źródłowy: wywiady z żyjącymi żołnierzami, źródła archiwalne, wydane dokumenty i wspomnienia. Autorowi udało się przeprowadzić 14 rozmów z żyjącymi żołnierzami. Ich historia zaczyna się jeszcze w 1944 roku, koniec następuje dopiero w 1963 roku wraz ze śmiercią ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. "Lalek".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska