Andrzej Betlej i Andrzej Szczerski zostali powołani na stanowiska dyrektorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie 3 stycznia 2020 r. przez ówczesnego szefa resortu kultury Piotra Glińskiego.
Andrzej Betlej trafił na Wawel po tym jak przeszedł na emeryturę jego wieloletni dyrektor Jan Ostrowski, wcześniej był dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Na tym stanowisku zastąpił go Andrzej Szczerski, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych.
Obaj zostali powołani na stanowiska na okres pięciu lat, w styczniu przyszłego roku, kończą się więc ich dyrektorskie kontrakty. Andrzej Szczerski i Andrzej Betlej nie ujawniają póki co swoich planów związanych z konkursem zapowiadanym przez resort kultury.
Prowadzone przez Betleja i Szczerskiego instytucje ubiegły rok kończyły z rekordowymi frekwencjami. Wawelskie wystawy odwiedziło przeszło 2,5 mln zwiedzających, zaś krakowskie oddziały Muzeum Narodowego odwiedziło ponad 1,4 mln widzów. Obie instytucje zarządzane przez Betleja i Szczerskiego mają na koncie też tzw. muzealne Oscary, czyli Nagrody Sybilli - Wawel m.in. za wystawę "Obraz Złotego Wieku" a rok wcześniej za Nowy Skarbiec Koronny. MNK .in. w 2022 roku za wystawę “Rytownictwo Joachima Lelewela. Katalog matryc graficznych i rycin Lelewela ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie".
Jak informuje ministerstwo, planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia postępowań konkursowych zostaną podane do publicznej wiadomości później.
Zamiar ogłoszenia konkursów na stanowisko dyrektora dotyczy poza Zamkiem Królewskim na Wawelu i Muzeum Narodowym w Krakowie także Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Państwowego Muzeum na Majdanku, Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Konkursy zostaną ogłoszone również w państwowych instytucjach kultury, dla których jest organizatorem jest ministerstwo, czyli
Instytucie Śląskim w Opolu, Instytucie Myśli Politycznej w Warszawie oraz Instytucie Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej w Warszawie.
