Nordic walking, marsze, jazda na rowerze - to najzdrowsze sporty, które mogą uchronić nas przed zawałem. - Nawet 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie - przekonuje prof. dr hab. Dariusz Dudek z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Już po kilku tygodniach takiego codziennego wysiłku poprawia się metabolizm, obniża cholesterol i stężenie glukozy we krwi, pacjenci lepiej się czują, a tym samym zmniejsza się ryzyko zawału. To jest zalecane nie tylko osobom z chorobami serca, ale także w profilaktyce przeciwzawałowej - dodaje. Co ważne, regularny, umiarkowany wysiłek przynosi lepsze efekty niż krótkie, intensywne treningi.
Biegać czy nie?
- Można oczywiście biegać - podkreśla prof. Dudek. - Ale jeśli już, to rekreacyjnie, a nie wyczynowo. Badania pokazują, że u osób, które bardzo intensywnie uprawiają sporty, ryzyko arytmii jest większe - tłumaczy.
Bieganie dostosowane do naszego przygotowania i kondycji, może mieć bardzo dobry wpływ na organizm. W przypadku zawałowców nie jest niewskazane, ale nie jest także niezbędne. Nie oznacza to jednak, że powinni w ogóle zrezygnować ze sportów. - Brak aktywności fizycznej jest największym grzechem zawałowców. Dlatego najlepiej postawić na umiarkowany wysiłek - dodaje prof. Dudek.
Błędy zawałowców
Oprócz braku ruchu osoby z problemami kardiologicznymi popełniają szereg innych błędów. Papierosy, zła dieta, zbyt dużo tłustych potraw, nadużywanie alkoholu - to wszystko może mieć niekorzystne skutki. - Wiele osób lekceważy to, że ich rodzice cierpią na chorobę wieńcową. Nie zdają sobie sprawy, że także powinni uważać na dietę i uprawiać sporty, bo są genetycznie obciążeni - mówi prof. Dudek.
Dieta zawałowca musi opierać się na lekkich, niskokalorycznych posiłkach, białym mięsie, warzywach i gotowanych potrawach. Nie można się głodzić, trzeba jeść małe posiłki co kilka godzin. - Do posiłku wręcz zalecana jest lampka czerwonego wina. Mała ilość tego alkoholu pomoże w funkcjonowaniu układu krążenia - wyjaśnia prof. Dudek.
Sport to zdrowie, ale nie dla każdego. Istnieją schorzenia, które nie pozwalają pacjentom na aktywność fizyczną. Z wysiłkiem muszą poczekać pacjenci w ostrej fazie zawału lub z silną niewydolnością serca.
Wysiłek po zawale
Kiedyś zalecano 3-4 tygodnie leżenia i odpoczynku po zawale. Dziś ten czas znacząco się skrócił - często już po dwóch dniach rehabilitanci pomagają pacjentom odzyskać aktywność fizyczną.
- Tutaj możemy zaobserwować błąd rodzin zawałowców. Uważają, że chory nie powinien dźwigać nawet małej siatki z zakupami. Myślą, że najlepiej dla niego będzie, jeśli siądzie w fotelu i nie będzie się ruszał. A to nieprawda. Powinniśmy obalać mit, że sport może zawałowca zabić - mówi prof. Dudek. - A nawet jeśli nie jesteśmy chorzy, powinniśmy odżywiać się prawidłowo i uprawiać sporty. To nas uchroni przed zawałem albo przynajmniej spowoduje, że dłużej będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem.
****
Marsz nordic walking
A 6 września w Krynicy-Zdrój odbędzie się II Ogólnopolski Marsz Nordic Walking Pacjentów "Przegoń Zawał". To już druga edycja wielkiego marszu, który jest zorganizowany jako impreza towarzysząca Festiwalowi Biegowemu Forum Ekonomicznego. W sobotę, 6 września, o 12.20 na deptaku w Krynicy-Zdroju spotka się kilkuset pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Razem z nimi pomaszerują kardiolodzy, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Przejdą dystans 1,5 km. - W Polsce ludzie dzielą się na tych, którzy chcą biegać maratony i na tych, co nic nie robią. A najlepszy jest umiarkowany wysiłek, jak chociażby nordic walking - przekonuje prof. Dudek, który objął imprezę honorowym patronatem. - Przez ten marsz chcemy promować rozsądne bieganie - dodaje. Wydarzeniu patronuje także marszałek Marek Sowa, dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Barbara Bulanowska oraz Komisja Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Napisz do autorki:
[email protected]
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!