Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 mln zł na spółkę Kraków 5020 i niechcianą telewizję. Radni są przeciwni takiemu trwonieniu publicznych pieniędzy

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W projekcie przyszłorocznego budżetu miasta prezydent Krakowa zarezerwował ok. 15 mln zł na spółkę Kraków 5020, odpowiadającą m.in. za miejską telewizję, która "wsławiła" się na całą Polskę tym, że bardzo dużo kosztuje, a mało kto ją ogląda. Po tym jak wiadomości okazały się niewypałem teraz przygotowywana jest nowa oferta programowa. Miejscy radni są jednak przeciwni wydawaniu pieniędzy podatników na takie projekty. Podkreślają, że spółka została powołana po to, by zarządzać gminnymi obiektami i utrzymywać się z zysków.

- Na spółkę Kraków 5020 w budżecie przewidziano ok. 15 mln zł. Spółka posiada studio hybrydowe, nie tylko dla telewizji, ale też z myślą o innych działaniach związanych z organizacją konferencji. Rozumiem, że głównym zarzutem jest to, iż jest to studio na zbyt dobrym poziomie, zbyt dobrze wyposażone. Działalność spółki związana jest też z funkcjonowaniem punktów informacji turystycznej, organizacją konferencji, kongresów - wylicza prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Radni mówią "nie" takiej spółce i telewizji

Miejscy radni z różnych opcji są jednak przeciwni, by wydawać pieniądze na spółkę pochłaniającą miliony na bardzo kontrowersyjną miejską telewizję w okresie kryzysu, kiedy z powodu inflacji, dużego wzrostu cen miasto musi zaciskać pasa, szuka wszędzie oszczędności i planuje podwyżki cen biletów MPK oraz opłat w strefie parkowania.

- Powoływaliśmy tę spółkę głównie po to, by mogła lepiej zarządzać Centrum Kongresowym ICE Kraków, wynajmować w nim powierzchnie, mieć środki na utrzymanie tego obiektu, wypracowywać zyski. Nikt nie mówił wtedy o telewizji, dopłacaniu do niej i do spółki. Dotychczasowe jej działania związane z prowadzeniem tej telewizji doprowadziły do tego, że Kraków się skompromitował w skali całego kraju, bowiem nie tylko pod Wawelem wytykano jak kosztowny jest to projekt i jak mizerne przynosi efekty - komentuje radny Łukasz Maślona z klubu "Kraków dla Mieszkańców", przewodniczący doraźnej Komisji Rady Miasta ds. zbadania wydatków spółki Kraków 5020.

Radny Michał Drewnicki (PiS) podkreśla: - Spółka nie została stworzona po to, by z publicznych pieniędzy utrzymywać w niej stanowiska i prowadzić telewizję, która nie zyskuje popularności wśród mieszkańców, tylko po to, by dobrze zarządzać powierzonym mieniem. Jeżeli spółka miałaby coś realizować, to powinny być przedsięwzięcia oczekiwane przez krakowian.

Kosztowny projekt z niską oglądalnością

Przypomnijmy, że nowa miejska spółka Kraków5020 została powołana rok temu, by przejąć niektóre kompetencje Krakowskiego Biura Festiwalowego, a tym samym odciążyć KBF. Spółka przejęła już m.in. od tej miejskiej instytucji kultury zarządzanie Centrum Kongresowym ICE.

Jak informują w Kraków 5020 pełny koszt funkcjonowania tej spółki do 31 października 2022 roku wyniósł 14,6 mln zł, natomiast dotychczasowe nakłady na projekt Play Kraków News oszacowano na ponad 4,1 mln zł. 7,6 mln kosztowało urządzenie studia, w którym nagrywane są programy. Oglądalność tych materiałów była jednak bardzo słaba.

A trzeba przypomnieć, że magistrat ma już od lat inną miejską telewizję, która jest częścią portalu internetowego krakow.pl - co roku na jego funkcjonowanie przeznaczane jest blisko pół miliona złotych.

Nie rezygnują mimo krytyki. Będzie telewizja w nowej odsłonie

Fala krytyki nie doprowadziła do wycofania się spółki Kraków 5020 z telewizyjnych ambicji. Podjęto decyzję o zakończeniu emisji dotychczasowego programu informacyjnego Play Kraków News. Ostatni odcinek wyemitowano 2 grudnia. Okazuje się, że informacje mają powrócić, ale w krótszej formie. Ma być też emitowany program w konwencji lifestylowej, w którym będzie prezentowany Kraków jakiego nie znamy, pojawią się rozmowy z wyjątkowymi ludźmi. Telewizja w nowej odsłonie ma ruszyć od 12 grudnia

- Play Kraków News istotnie zmieni formułę, ale bez wydatkowania dodatkowych środków, w ramach założonej na ten rok strategii - zaznacza Filip Szatanik, rzecznik spółki Kraków 5020.

Radnych to jednak nie przekonuje. Zwracają uwagę, że nie o takiej spółce im mówiono, kiedy głosowali za jej powołaniem. Michał Starobrat, przewodniczący klubu Nowoczesny Kraków, komentuje: - Jestem przeciwny temu, by spółka prowadziła telewizję. Jeżeli powstało studio telewizyjne, to po to, aby na nim zarabiać poprzez jego wynajem. Spółka powinna wypracowywać zyski. Nie powinniśmy do niej dopłacać.

W Kraków 5020 widzą to inaczej. - Spółka zarabia poprzez zarządzanie m.in. Centrum Kongresowym ICE, Pawilonem Wyspiańskiego, prowadzi sieć InfoKraków oraz realizuje szereg innych zleconych zadań na rzecz społeczności lokalnej. Z zasady jednak spółki komunalne pełnią funkcje usługowe wobec mieszkańców - wyjaśnia Filip Szatanik.

Przekonuje, że do większości miejskich spółek trzeba dopłacać, np. do MPK. Podkreśla, że Kraków 5020 została powołana po to, aby w sposób nowoczesny, dostosowany do okoliczności zewnętrznych, oczekiwań odbiorców i klientów, realizować promocję Krakowa. - Wykorzystujemy w tym celu szereg narzędzi, które zostały spółce powierzone, m.in. Centrum Kongresowe ICE Kraków, Play Kraków i wiele innych. Inwestujemy, aby przyciągnąć do Krakowa nowych gości, turystów, inwestorów, studentów, nowe wydarzenia i kongresy. Musimy być konkurencyjni, aby Kraków pozostał nadal w lidze europejskich liderów - dodaje Filip Szatanik.

Radnych to nie przekonuje. - Trudno porównywać działalność spółki Kraków 5020 do MPK, które realizuje podstawowe potrzeby transportowe mieszkańców. Dotychczasowa działalność telewizji Play Kraków News była antypromocją Krakowa w całym kraju - mówi radny Maślona.

Prezydent odwołał spotkanie z komisją ds. Kraków 5020

We wtorek (6 grudnia) miało dojść do spotkania komisji Rady Miasta ds. spółki Kraków 5020 z prezydentem Krakowa. Prezydent zaprosił radnych z komisji do swojego gabinetu. Radni nie usłyszeli jednak wyjaśnień prezydenta, bowiem dzień przed wyznaczonym terminem odwołał spotkanie, tłumacząc się nieplanowanymi wcześniej obowiązkami związanymi z przygotowaniem przyszłorocznego budżetu.

Prezydent zaznaczył, że nadal podtrzymuje propozycję spotkania. Radni z komisji postanowili, że teraz już nie biorą pod uwagę kolejnego zaproszenia do gabinetu prezydenta, tylko będą go zapraszać na posiedzenie komisji.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska