Jeszcze przed uroczystą sesją naukową odbyło się spotkanie, w którym wziął udział współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność” Lech Wałęsa, rektor UJ prof. dr hab. Piotr Jedynak, były prezes Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych NSZZ "Solidarność" Kazimierz Barczyk, a także prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
- Dziękuję panu (Kazimierzowi Barczykowi - twórcy i założycielowi COIU "S") i całej grupie za to, że tak pięknie, tak dużo zrobiliście w tamtym czasie. Myślę, że z tej pracy będą i dziś korzystać, kiedy trzeba wiele rzeczy naprawić – zwrócił się na briefingu prasowym były prezydent do osób tworzących Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych "Solidarności".
Zdaniem Wałęsy potrzebna jest dalsza praca w obliczu tego, "co dzieje się w Polsce, Europie, świecie". Praca Solidarności, w tym Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych w Krakowie, była - według byłego prezydenta - "burzeniem starego porządku i przygotowaniem pod nowy porządek".
- Mam nadzieję, że zaczniemy wreszcie budować nowy porządek, po zastanowieniu się nad tym i sprawdzeniu, co dobrego w tamtym czasie powstało. Liczę na to i mam nadzieję (…)" – mówił laureat pokojowej Nagrody Nobla, dodając, że "początek jest wspaniały w tej chwili".
Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarność” wraz z jego Społeczną Radą Legislacyjną, kierowaną przez byłego rektora UJ prof. Stefana Grzybowskiego, opracowało kilkadziesiąt kompletnych społecznych projektów ustaw m.in. z zakresu prawa państwowego, karnego, cywilnego, gospodarczego, pracy które składały się na program naprawy Rzeczpospolitej i zmianę ustroju PRL na III RP - umożliwiło to powstanie demokratycznego państwa prawa odpowiadającego zachodnim standardom, a następnie przyjęcie Polski do NATO i UE.
Wybitny historyk państwa i prawa prorektor UJ prof. Stanisław Grodziski po zebraniu i opracowaniu materiałów w dwóch kilkusetstronicowych książkach stwierdził: „Obywatelskie Inicjatywy Ustawodawcze Solidarności, bez najmniejszych wątpliwości, należy ustawić w szeregu największych działań reformatorskich społeczeństwa i państwa polskiego co najmniej od Konstytucji 3-Maja”.
Z Centrum współpracowało blisko 100 wybitnych, niezależnych prawników z całej Polski, a w sposób pośredni opiniami wspomagało ok. 200 osób.
Pomysłodawcą i prezesem Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych był Kazimierz Barczyk.
Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarność” opracowało m.in.: założenia Konstytucji i Kodeksu Cywilnego, Kodeks Karny, Kodeks Postępowania Karnego, oraz KPK z sędzią śledczym, Kodeks Karny Wykonawczy, Kodeks Pracy, Ustawę Wypadkową, o Prokuratorii Generalnej, o Prawie Prasowym, o Wolnym Dostępie do Informacji w Życiu Publicznym, Prawo o Zgromadzeniach, o Ochronie Konsumenta, o Przedsiębiorstwie i Samorządzie, o Samorządzie Terytorialnym, oraz Ordynację Wyborczą, o Ustroju Sądów Powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa, o Sądzie Najwyższym, o Prokuraturze, Prawo o Notariacie, o Radcach Prawnych, o Adwokaturze, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa oraz Prawo Wyznaniowe, Prawo Państwowe, Prawo Gospodarcze, Prawo Rolne.
45. rocznica założenia w Krakowie Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych NSZZ „Solidarność”
W uroczystej sesji naukowej w Krakowie wzięli udział m.in.: Lech Wałęsa, Jerzy Buzek i Adam Bodnar.
Podczas sesji wystąpili dodatkowo eksperci zaangażowani w działania Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych, a wśród nich m.in.: prof. dr hab. Stanisław Biernat, Zbigniew Bujak, mec. Stanisław Kłys, mec. prof. dr hab. Andrzej Kubas, prof. dr hab. Andrzej Mączyński, prof. dr hab. Ewa Łętowska, Edward E. Nowak, prof. dr hab. Marek Safjan, prof. dr hab. Adam Strzembosz, dr Tadeusz Syryjczyk, prof. dr hab. Stanisław Waltoś, prof. dr hab. Jan Widacki, prof. dr hab. Andrzej Zoll.
