Tegoroczny Góralski Karnawał wystartował w Bukowinie w ostatni czwartek. Od piątku zaś do soboty w Domu Ludowym odbywały się przesłuchania konkursowe grup kolędniczych. Zaprezentowały się grupy z czterech województw – małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, a także lubelskiego. Grupy prezentowały tradycyjny sposób kolędowania dla swojego regionu, można tam było zauważyć wiele dawnych zwyczajów, które obecnie już są praktykowane jedynie przez grupy kolędnicze.
Jury konkursowe złożone z etnologów, językoznawców, antropologów kultury uznało, że na tegoroczną nagrodę Złotego Turonia i grand prix Karnawału zasłużyła grupa z Lubomierza. Kolędnicy dostali w nagrodę statuetkę turonia, a także 1000 zł nagrody pieniężnej.
Jury przyznało także aż dziewięć równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze Złotymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1000 zł. Otrzymałe je grupy kolędnicze: „Z Gwiazdą” z Podegrodzia, „Pasterze” z Sadku-Kostrzy, „Z Gwiazdą” z Mystkowa, „Z Gwiazdą” z Kamionki Wielkiej, „Z Turoniem” z Trzebuni, „Z Turoniem” z Uszwi, „Herody” z Zawoi, „Z Szopką” (lalkową) z Czernichowa oraz „Pasterze” z Krasnego-Lasocic.
Oprócz tego przyznano dziesięć równorzędnych drugiej miejsc i Srebrną Rozetę Góralską, 15 trzecich miejsc i Brązową Rozetę Góralską, a także osiem wyróżnień. Nagrody pieniężne dla uczestników w tym roku ufundowało Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu (do kwoty 4 tys. zł), a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (do kwoty 25 tys. zł).
- Cieszy nas wciąż utrzymujący się wysoki poziom prezentacji kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału. Z uznaniem zauważamy, że kolędnicy z różnych regionów przekazują widowni zarówno żywiołową, karnawałową radość, jak i głębię sakralnych treści, będących fundamentem ludowych zwyczajów – uznało jury 48. Góralskiego Karnawału.
Patronem medialnym 48. Góralskiego Karnawału była Gazeta Krakowska.
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
WIDEO: Krótki wywiad
