55. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Biżuterii i Minerałów w Krakowie. Nie da się od nich oderwać oczu

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
55. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Biżuterii i Minerałów w Krakowie
55. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Biżuterii i Minerałów w Krakowie Adam Wojnar
Piękna biżuteria, niezwykłe minerały, kamienie szlachetne, wyjątkowe wyroby jubilerskie, kolczyki, bransolety, pierścionki, naszyjniki, korale oraz półprodukty do tworzenia biżuterii. Trwa dwudniowa 55. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Biżuterii i Minerałów w Krakowie. 25 i 26 marca w Hali Sportowej Czyżyny Politechniki Krakowskiej można podziwiać m. in. wyjątkowy zbiór szlachetnych opali z Etiopii, który pochodzi z prywatnej kolekcji i był prezentowany po raz pierwszy właśnie tutaj w Krakowie. Ponadto podczas wydarzenia można również zakupić kamienie szlachetne, biżuterię i skamieniałości. Na wydarzeniu pojawiło się ponad 140 wystawców.

Ponad 140 wystawców - rzemieślników, jubilerów i artystów

25-26 marca br. w Hali Sportowej Czyżyny Politechniki Krakowskiej swoją ofertę prezentuje ponad 140 wystawców – hurtowni, rzemieślników, jubilerów, złotników i artystów. Na gości wydarzenia czeka piękna biżuteria, niezwykłe minerały, kamienie szlachetne, wyjątkowe wyroby jubilerskie, kolczyki, bransolety, pierścionki, naszyjniki, korale oraz półprodukty do tworzenia biżuterii.

Specjalna wystawa opali szlachetnych z Etiopii

Podczas wydarzenia został zaprezentowany wyjątkowy zbiór szlachetnych opali z Etiopii, z takich lokalizacji jak: Wegel Tena i Gasena. Opale te prezentowane były po raz pierwszy w Polsce, a pochodzącą z prywatnej kolekcji.

Wystawa rysunku minerałów Marcina Kaczmarczyka

W czasie trwania targów zaprezentowano także zbiór rysunków kolekcjonera i minerałów i członka grupy Realgar Marcina Kaczmarczyka, który w swoich pracach wykonywanych ręcznie - ołówkiem i kredkami nie tylko oddaje on charakterystyczne cechy minerałów, ale również podkreśla ich naturalne piękno. W ten sposób powstaje wyjątkowa w swoim rodzaju kolekcja; przestrzeń gdzie geologia łączy się ze sztuką.

Wystawa bursztynów Bałtyckich

55. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Biżuterii i Minerałów w Krakowie to również bursztyny, czyli naturalna żywica powstała ok. 40 mln lat temu, która ma swoją bogatą historię związaną z naszym krajem. Podczas wystawy można zobaczyć różne odmiany tych okazów, a wśród nich " kapuściak", "miodowy", "z chmurką", "obłoczkowaty", "kościak", "mieszany", "jarzębaty", "cukrowy", "słoisty", "cukrowy", "kredowy", "marmurkowy", "cacko" i wiele innych.

Stoisko grupy bloga Realgar

W Strefie Wiedzy można porozmawiać z grupą twórców bloga REALGA, czyli najpopularniejszego polskiego bloga geologicznego, na temat ich działalności, projektach i miejscach występowania minerałów. Autorzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, a także rozbudzają pasje kolekcjonerskie zarówno u najmłodszych zbieraczy kamieni, jak równie i doświadczonych pasjonatów.

Mikroświat minerałów i skał

W Strefie Wiedzy na gości czeka również stoisko Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych PAN, a wraz z nim specjalny pokaz, podczas którego można pod mikroskopem zobaczyć minerały w świetle spolaryzowanym.

Stoisko grupy Inkluzja

Grupa Inkluzja, czyli klub pasjonatów paleontologii początkowo zrzeszający zainteresowanych z woj. łódzkiego, a obecnie tworzona przez ludzi z całej Polski. Klub promuje na arenie krajowej paleontologię okiem pasjonatów, ale mimo amatorskiego charakteru zainteresowań, podchodzą oni do tematu z właściwą dozą merytoryki. Wśród członków znajdują się także geolodzy i biolodzy, często o uznanej marce w świecie kolekcjonerów. Na potrzeby prezentacji wykonują modele, rekonstrukcje i preparaty mikroskopowe, które pozwalają przybliżyć zainteresowanym świat pradawnych organizmów i zaszczepić nowe hobby.

Grupa Inkluzja zadbała również o to, by podczas wystawy najmłodsi znaleźli również coś dla siebie, a dokładniej miejsce, gdzie całkowicie za darmo mogą wykopywać skamieniałość lub minerał.

Geolandia

Geolandia, czyli miejsce stworzone z myślą o dzieciach. Pod profesjonalną opieką najmłodsi mogą bezpłatnie rysować, kolorować, wyklejać, a także lepić z plasteliny oraz modeliny. Na chętnych czekają gipsowe dinozaury do pomalowania oraz kolorowe paciorki, z których mogą własnoręcznie zrobić bransoletkę. Do dyspozycji są też gumowe i pluszowe dinozaury oraz gry i układanki tematyczne. Rodzice w tym czasie mogą spokojnie zwiedzać targi - dzieci mogą zostać pod opieką animatorek.

Giełda będzie trwała jeszcze w niedzielę, 26 marca w godz. 10-18 w Hali Sportowej Czyżyny Politechniki Krakowskiej przy al. Jana Pawła II 37 (wejście od Życzkowskiego) w Krakowie.

Dla zwiedzających udostępniony zostanie bezpłatny duży parking przy al. Jana Pawła II, przy budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej - wjazd od ulicy Życzkowskiego.

Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? To mit

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie