https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czaszki mozozaurów sprzed 60 mln lat i skamieniały las jurajski na giełdzie minerałów w Krakowie

Małgorzata Mrowiec
materiały prasowe
16 i 17 września w Hali Sportowej Czyżyny Politechniki Krakowskiej przy al. Jana Pawła II 37 w Krakowie będzie trwała Wrześniowa Giełda Biżuterii i Minerałów. Swoją ofertę prezentować będzie ponad 140 wystawców - hurtowni, rzemieślników, jubilerów, złotników i artystów. Targi będą trwały w godz. 10-18. Jedną z ich szczególnych atrakcji będzie wystawa prezentująca m.in. fragmenty szkieletów mozozaurów z marokańskiej Sahary.

Jak informują organizatorzy, wśród eksponatów na wystawie będzie można obejrzeć m.in. kompletne czaszki morskich gadów - mozozaurów, z klasycznego stanowiska Khouriba w Maroku sprzed 60 mln lat. - Tej klasy i wielkości okazy nie znajdują się w żadnych zbiorach muzealnych w Polsce, a ich właścicielem jest małopolski kolekcjoner Kamil Capar. Pokazane zostaną również niesamowite przekroje skrzemionkowanych drzew jurajskich z Madagaskaru i z Indonezji (z paleogenu). Ze względu na ich trwałość i piękne, różnorodne barwy krzemionki, która zastępowała miękkie tkanki drzew, znajdują one zastosowanie w galanterii kamiennej jako blaty stołów czy siedziska - zwraca uwagę Marek Łodziński.

Podczas trwania wrześniowej giełdy w Krakowie będzie można podziwiać, jak też kupić okazy mineralogiczne z Polski, Europy i całego świata. Jak podkreślają organizatorzy, krakowskie giełdy to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów minerałów z województwa małopolskiego. Na stoiskach nie zabraknie minerałów, skamieniałości i meteorytów, jak też biżuterii czy przedmiotów użytkowych stworzonych z wykorzystaniem skał i kryształów.

Jedną z dodatkowych atrakcji krakowskiej giełdy będzie tym razem możliwość obejrzenia krystalizacji kryształów w czasie rzeczywistym.

"W Strefie Wiedzy krakowski fotograf i eksperymentator, z zawodu chemik obliczeniowiec, a z zamiłowania koniarz i poszukiwacz piękna w naturze nie tylko ożywionej Wojciech Płonka – na specjalnym pokazie w czasie rzeczywistym od 60 do 300 sekund zademonstruje, jak powstają kryształy. Pokazany zostanie proces krystalizacji kryształów z roztworów w temperaturze pokojowej i po podgrzaniu m.in. takich faz jak mentol, czy abe. Wzrost kryształów będzie można obejrzeć pod mikroskopem i na ekranie. Wojciech jest kilkukrotnym finalistą i laureatem prestiżowego konkursu Nikon Small World in Motion – część jego prac jest do obejrzenia na stronie: https://www.nikonsmallworld.com/people/wojtek-plonka, a niektóre z nich będzie można śledzić "na żywo" w trakcie pokazu" - czytamy na stronie Giełdy Minerałów.

Polska branża gier komputerowych jest światową potęgą!

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska