- 8 Pułk Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego jest najstarszym Pułkiem Kawalerii. W tym roku przypada 240 rocznica jego powstania oraz 20 lat działalności Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 8PU - informowali organizatorzy Towarzystwo 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.
Partnerem Głównym jubileuszowych obchodów było Województwo Małopolskie.
Tradycje 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego sięgają grudnia 1784 roku, kiedy pod dowództwem ks. Józefa Poniatowskiego utworzono we Lwowie pułk kawalerii. Podczas zaborów był jedną z niewielu formacji wojskowych podporządkowanych zaborcom z polską komendą i tradycjami wojskowymi. Za czasów panowania cesarza Franciszka Józefa I pułk nosił nazwę 1 pułku ułanów austriackich, po przejściu pod dowództwo Niepodległego Państwa Polskiego, w 1918 roku, nosił nazwę 1 pułku ułanów Ziemi Krakowskiej, a następnie nadano mu numer 8. i zatwierdzono nazwę na cześć twórcy i pierwszego dowódcy: 8 pułk ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.
Pułk zasłużył się szczególnie w wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy w pierwszej fazie działań na linii frontu uczestniczył z powodzeniem w ofensywie kijowskiej, a następnie walnie przyczynił się do rozgromienia bolszewickiej Armii Konnej komandarma Siemiona Budionnego w największej bitwie kawaleryjskiej XX wieku pod Komarowem na ziemi zamojskiej.
Moje miasto. Bunkier z przystankiem i Cafe Ruina przy Planta...
W czasach współczesnych Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego kultywuje tradycje 8 pułku. Jego członkowie przywdziewają mundury i używają wyposażenia zgodnego z tymi jakie obowiązywały ułanów pułku w 1939 roku. Stowarzyszenie bierze udział między innymi w Paradach przy okazji świąt narodowych np. 3 maja lub 11 listopada.
Cyberbezpieczeństwo - Polska na czele rankingu!
