Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 lat temu Niemcy zastrzelili Helenę Marusarzównę - wybitną polską narciarkę, kuriera tatrzańskiego

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Helena Marusarzówna pochowana jest na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem
Helena Marusarzówna pochowana jest na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem Wikipedia, Łukasz Bobek
80 lat temu został rozstrzelana Helena Marusarzówna - mistrzyni sportu spod Giewontu, która w czasie II wojny światowej w konspiracji niepodległościowej. Zginęła mając zaledwie 23 lata.

W niedzielę 12 września mija dokładnie 80 lat od śmierci Marusarzówny. Została rozstrzelana przez Niemców 12 września 1941 roku w Podgórskiej Woli koło Tarnowa.

Helenę Marusarzównę urodziła się 17 stycznia 1918 r. w Zakopanem. Przed wojną zasłynęła jako wybitna sportsmenka. Jej pasją było narciarstwo. W latach 1936-1939 była najlepszą polską zawodniczką. Zdobyła siedem razy tytuł mistrza Polski w konkurencjach alpejskich – w biegu zjazdowym, slalomie i kombinacji. Jej bratem był Stanisław Marusarza - wybitny polski skoczek narciarski, dwuboista i alpejczyk, czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata, kurier tatrzański, podporucznik Armii Krajowej, trener, propagator sportu.

Od wybuchu wojny zaangażowała się walkę konspiracyjną w polskim ruchu oporu. Od października 1939 roku była kurierem tatrzańskim. Przenosiła pocztę i przeprowadzała ludzi przez góry – do Budapesztu.

Marusarzówna została aresztowana 25 marca 1940 r. przez żandarmerię słowacką, która przekazała ją w ręce gestapo. Więziono ją w Muszynie, Nowym Sączu, w zakopiańskiej siedzibie gestapo – willi „Palace”, w Tarnowie, a także w Krakowie na Montelupich, poddając bestialskim torturom. Zginęła 12 września 1941 roku w wieku 23 lat.

Po ekshumowaniu jej szczątki uroczyście pochowano 27 listopada 1958 na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Jej odwaga i uroda szły w parze. Była przedstawicielką generacji nazywanej po wojnie pokoleniem Kolumbów. Wychowana w wolnej Polsce, jak wielu jej rówieśników, obowiązek obrony ojczyzny przed obcą agresją stawiała wyżej niż własne życie.

Z okazji rocznicy jej śmierci kwiaty na grobie Heleny Marusarzówny złożył dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału Instytuty Pamięci Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska