Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy jest realizowany od 1997 roku z zamiarem uporządkowania i zagospodarowania terenów wokół Muzeum Auschwitz, poprawa dostępności komunikacyjnej Oświęcimia, a także rozwiązywania problemów, dotyczących m. in. infrastruktury miejskiej czy powiatowej.
Beneficjentami OSPR są: Powiat Oświęcimski, miasto Oświęcim, gminy: Oświęcim, Brzeszcze, Chełmek oraz Małopolska Uczelnia Państwową im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Obecnie trwa szósty etap, który zakończy się w 2025 roku.
- Staram się być nie tylko w stolicy województwa, ale wychodzić w teren, żeby być w Małopolsce lokalnej. OSPR to specyficzne narzędzie, poświęcone wsparciu do lokalnych samorządów, które bezpośrednio nawiązuje do dziedzictwa kulturowego, historycznego, jakim jest były obóz – zwrócił uwagę Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda Małopolski. - Kolejne spotkanie robocze za nami, dzięki któremu, wierzę, że dobrze zostaną spożytkowane rządowe pieniądze.

W Oświęcimiu ze wsparcia OSPR trwa budowa wielopoziomowego parkingu podziemnego przy ul. Bulwary wraz z zagospodarowaniem otoczenia pod kątem miejsca spotkań i wypoczynku dla mieszkańców.
Z kolei powiat oświęcimski w ramach szóstego etapu realizował przebudowę dróg powiatowych, w tym na terenie Oświęcimia w ciągu ulic Wysokie Brzegi i Szpitalnej oraz w Harmężach. Dla gminy jedną z najważniejszych inwestycji było utworzenie zespołu szkolno-przedszkolnego w Brzezince. W Chełmku, na wzgórzu Skała, trwa budowa wieży widokowej poświęconej pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Na realizację zakończonych pięciu etapów programu w latach 1997-2019 przeznaczono z budżetu państwa 139 mln zł, a w połączeniu z wkładem własnym beneficjentów programu łączna wartość wynosi już 234 mln zł.
Do najważniejszych zadań zrealizowanych w ramach OSPR od 1997 roku należą:
- Regulacja gruntów otoczenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
- Wykonanie planu miejscowej strefy ochronnej wokół byłego KL Birkenau
- Oddanie do użytku parkingu w Brzezince dla odwiedzających KL Birkenau wraz z infrastrukturą przy ulicach Męczeństwa Narodów i Czernichowskiej
- Modernizacja ulicy Konopnickiej wraz budową wiaduktu pod linią kolejową Oświęcim – Kraków Płaszów
- Remont Mostu Piastowskiego na Sole w Oświęcimiu, łączącego obszar poobozowy (Zasole) z centrum miasta
- Modernizacja Placu Kościuszki w Oświęcimiu, głównego miejsca uroczystości państwowych i patriotycznych samorządu oświęcimskiego
- Rekonstrukcja i renowacja Zamku Piastowskiego wraz ze wzgórzem
- Modernizacja ulicy Kościelnej i placu Skarbka przy Centrum Żydowskim i Synagogi oraz płyty Rynku Głównego w Oświęcimiu

Bądź na bieżąco i obserwuj
- III edycja biegania w gminie Oświęcim. WIDEO, ZDJĘCIA
- Mocna impreza na powitanie lata w Oświęcimiu. Były tłumy fanów muzyki
- Policjanci z Oświęcimia pilotowali pojazd rodziców jadących z chorym dzieckiem
- Pożar Synthosu, zawalona kamienica i zerwany dach. Trzy niebezpieczne zdarzenia
- Soła Oświęcim zapisała bogatą kartę w dziejach miasta. Ta historia liczy już 105 lat!
- Hokeiści Unii Oświęcim uganiali się za piłką. Zmierzyli się z Iskrą Brzezinka