Liczbą 70 tys. osób Muzeum Fotografii zamknęło 2023 rok – to, jak wyjaśnia Marek Świca, dyrektor MuFo, dwukrotny wzrost frekwencji. W minionym roku przy ul. Rakowickiej można było zobaczyć ekspozycje poświęcone najciekawszym zjawiskom w światowej fotografii: prezentację prac czworga finalistów największego na świecie konkursu dla artystów fotografów Nagrody Deutsche Börse Photography Foundation 2023 oraz pierwsza polską wystawę retrospektywną Edwarda Steichena, ojca fotografii modowej.
29 lutego w otwartym po remoncie budynku galerii Bunkier Sztuki odbędzie się wystawa prezentująca dar Teresy i Andrzeja Starmachów przekazany muzeom MOCAK i MuFo.
- Po ponad trzech latach działań sfinalizowaliśmy wspólnie z muzeum MOCAK przyjęcie w darze sporej części kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów – wyjaśnia Marek Świca. - Nasz dar obejmuje w sumie prace 13. autorów, to 83 dzieła artystyczne, które składają się na ponad 300 obiekty fotograficzne. Jest to ogromny zaszczyt, który w sposób znaczący wsparł nasze działania kolekcjonerskiej przede wszystkim w obszarze fotografii rozumianej jako dziedzina sztuki.
Do swojej siedziby głównej MuFo zaprosi w tym roku na dwie duże ekspozycje. Pierwsza z nich opowie o fotograficznym uniwersum stworzonym przez legendę krakowskiej fotografii Adama Karasia. Wystawa jest wynikiem kilkuletniej pracy badawczej kuratorek wystawy Moniki Kozień i Marty Miskowiec nad spuścizną artysty. Na wystawie będzie można poczuć się jak w atelier artysty przy Czarnowiejskiej czy Szewskiej.
- Prezentacja nieodkrytego dziś artysty, choć w Krakowie znanego. Będzie to wystawa, na której uda nam się zaprezentować niemal 500 obiektów, fotografii, fotoratur, czyli fotomontaży z wykorzystaniem fotografii, które tworzył, będą pamiątki, ale też próba odtworzenia jego pracowni i pokazania filozofii jego życia – zapowiada Adriana Gębala-Pietras.- Artyzm Adama Karasia to pionierstwo nie tylko w wielu dziedzinach sztuki, które uprawiał, ale też wyjątkowa postawa życiowa. W świecie tego artysty między życiem a fotografią nie było wyraźnych granic.
Wystawę „Być jak Adam Karaś” będzie można zobaczyć w MuFo od kwietnia do września.
W grudniu Muzeum Fotografii przywołą postać Zofii Rydet, jednej z największych polskich fotografek.
- Zaprezentujemy niepokazywane wcześniej w całości cykl świata wyobraźni artystki, która zasłynęła projektem ”Zapis socjologiczny”, my natomiast pokażemy mniej znany projekt, czyli monumentalny zbiór fotokolaży z cyklu „Świat uczuć i wyobraźni” – zapowiada Adriana Gębala-Pietras.
Wystawa w MuFo „Zofia Rydet. Fotokolaże” będzie pierwszym od lat muzealnym pokazem cyklu składającego się z blisko 100. prac
Poza dużymi ekspozycjami w tym roku MuFo zaprosi na pokazy fotografii ze swojej kolekcji. Już w marcu pierwszy pokaz nabytków – prac reprezentujących kobiecy punkt widzenia. Na wystawie znajdą się fotografie Zofii Kulik, Ireny Nawrot i Teresy Tyszkiewicz. W sierpniu w MuFo zagości fotografia pokazująca przemiany polityczne i społeczne okresu transformacji. Na zakończenie roku pokaz latarni magicznych, który będzie okazją do opowiedzenia historii tego zapomnianego sprzętu.
Uzupełnieniem wystaw w Muzeum Fotografii jest bogaty program edukacyjny, na który muzeum zaprasza różne grupy wiekowe – o tym jak fotografować będą mieli okazję dowiedzieć się krakowianie w wieku szkolnym już podczas ferii. Latem MuFo zapowiada wspólny projekt edukacyjny, a przez cały rok instytucja zaprasza na rozmaite warsztaty wokół fotografii i fotografowania także seniorów.
