https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

AGH ma nowy wydział, w dyscyplinie, która przyciąga najwięcej chętnych do studiowania

Małgorzata Mrowiec
Uczelni przybył nowy, siedemnasty wydział
Uczelni przybył nowy, siedemnasty wydział AGH
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz z początkiem nowego roku akademickiego, 1 października, uruchomiona została nowa jednostka. Do szesnastu dotychczasowych wydziałów uczelni dołącza nowy: Wydział Informatyki. Zastępuje on dotychczasową jednostkę - Instytut Informatyki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

- Wyodrębnienie się osobnego wydziału w dyscyplinie informatyki to efekt wytężonej pracy i ponad 40 lat doświadczenia w prowadzeniu dydaktyki przez dotychczasowy Instytut. Nie bez znaczenia pozostaje także duże zainteresowanie kandydatów na studia kształceniem w tym obszarze, dynamiczny rozwój Instytutu Informatyki, w tym ustawiczne poszerzanie kadry, partnerskie umowy, wymiany czy współpraca z firmami z sektora IT. Jestem przekonany, że decyzja dotycząca utworzenia osobnego wydziału, w którym rozwijane będą zagadnienia związane z informatyką umocni tę dyscyplinę i sprawi, że specjaliści opuszczający mury uczelni będą jeszcze lepiej przygotowani do pełnienia roli programistów, analityków czy administratorów sieci - podkreśla rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Wydział Informatyki rozpoczyna działalność z ponad stuosobową kadrą (dotychczasowymi pracownikami Instytutu Informatyki), w tym z ponad 20 profesorami. Kadra ta jest cały czas rozwijana, tak jak oferta dydaktyczna, usługowa i badawcza jednostki, która będzie stanowiła bezpośrednią kontynuację działań prowadzonych w Instytucie Informatyki. Bazą lokalową będzie dotychczasowa siedziba Instytutu Informatyki, czyli budynek D-17 przy ul. Kawiory 21. Dotychczasowy Wydział Informatyki, Elektroniki
i Telekomunikacji pozostaje pod niezmienioną nazwą.

W nowej formule Wydział Informatyki będzie realizował kształcenie na kierunkach studiów:

  • Informatyka
  • Informatyka - Data Science.

Wspólnie z innymi wydziałami realizowane będzie kształcenie na kierunkach:

  • Cyberbezpieczeństwo (wspólnie z Wydziałem Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji)
  • Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce (wspólnie z Wydziałem Humanistycznym oraz Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki).

- Tworząc nowy wydział, stawiamy na rozwój badań w IT we współpracy z innymi jednostkami zajmującymi się podobnymi zagadnieniami. Nasze działania ukierunkowane są na podkreślenie istotności tej tematyki na poziomie AGH oraz prężny rozwój współpracy np. w obszarze sztucznej inteligencji z jednostkami wewnętrznymi, instytucjami krajowymi jak i zagranicznymi - mówi prof. Marek Kisiel-Dorohinicki, pomysłodawca wyodrębnienia nowego wydziału. - Poszukujemy porozumienia i możliwości realizacji wspólnych działań pod egidą jednostki, która niewątpliwie będzie rozpoznawalna poza murami AGH. Stanowi bowiem efekt pracy nad rozwojem obszaru IT rozpoczętej już w latach 80. XX wieku przez naszych poprzedników - dodaje.

Jak wskazuje krakowska AGH, od kilku lat najpopularniejszymi wśród kandydatów na studia kierunkami, z największą liczbą osób na miejsce, są te z branży IT. Również wśród kierunków z największą liczbą podań dominują kierunki informatyczne.
W tegorocznej rekrutacji w pierwszym cyklu rekrutacyjnym na kierunek studiów Informatyka - prowadzony na dotychczasowym Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, a od października na nowym WI - kandydaci złożyli blisko tysiąc podań.

- Kierunek Informatyka, który będzie od nowego roku akademickiego realizowany w nowym wydziale, należy do najbardziej renomowanych kierunków kształcenia w dyscyplinie informatyka w Polsce. Ma 40-letnią tradycję kształcenia i badań naukowych znajdujących szerokie uznanie w kraju i za granicą - zwraca uwagę Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AGH.

Silną stroną nowego wydziału są także liczne studia podyplomowe oraz szkolenia i kursy dokształcające. Dostępne wolne miejsca na studiach podyplomowych m.in. z Cyberbezpieczeństwa w praktyce czy Analizy Danych - Data Science cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i zapisy na nie trwają zaledwie kilka godzin.

Badania naukowe realizowane w dotychczasowym Instytucie Informatyki, a kontynuowane w nowym wydziale skupiają się głównie na: szeroko rozumianych metodach sztucznej inteligencji, w szczególności stosowanych np. do przetwarzania języka naturalnego czy przetwarzania obrazów, systemach z obszaru Internetu Rzeczy, metod symulacji zjawisk fizycznych czy systemach obliczeniowych. Badania oraz dydaktyka realizowane są w nowoczesnym budynku, w którym działa wiele specjalistycznych laboratoriów.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy". "To porównanie jest uprawnione"

od 16 lat
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska