- Wyodrębnienie się osobnego wydziału w dyscyplinie informatyki to efekt wytężonej pracy i ponad 40 lat doświadczenia w prowadzeniu dydaktyki przez dotychczasowy Instytut. Nie bez znaczenia pozostaje także duże zainteresowanie kandydatów na studia kształceniem w tym obszarze, dynamiczny rozwój Instytutu Informatyki, w tym ustawiczne poszerzanie kadry, partnerskie umowy, wymiany czy współpraca z firmami z sektora IT. Jestem przekonany, że decyzja dotycząca utworzenia osobnego wydziału, w którym rozwijane będą zagadnienia związane z informatyką umocni tę dyscyplinę i sprawi, że specjaliści opuszczający mury uczelni będą jeszcze lepiej przygotowani do pełnienia roli programistów, analityków czy administratorów sieci - podkreśla rektor AGH prof. Jerzy Lis.
Wydział Informatyki rozpoczyna działalność z ponad stuosobową kadrą (dotychczasowymi pracownikami Instytutu Informatyki), w tym z ponad 20 profesorami. Kadra ta jest cały czas rozwijana, tak jak oferta dydaktyczna, usługowa i badawcza jednostki, która będzie stanowiła bezpośrednią kontynuację działań prowadzonych w Instytucie Informatyki. Bazą lokalową będzie dotychczasowa siedziba Instytutu Informatyki, czyli budynek D-17 przy ul. Kawiory 21. Dotychczasowy Wydział Informatyki, Elektroniki
i Telekomunikacji pozostaje pod niezmienioną nazwą.
W nowej formule Wydział Informatyki będzie realizował kształcenie na kierunkach studiów:
- Informatyka
- Informatyka - Data Science.
Wspólnie z innymi wydziałami realizowane będzie kształcenie na kierunkach:
- Cyberbezpieczeństwo (wspólnie z Wydziałem Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji)
- Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce (wspólnie z Wydziałem Humanistycznym oraz Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki).
- Tworząc nowy wydział, stawiamy na rozwój badań w IT we współpracy z innymi jednostkami zajmującymi się podobnymi zagadnieniami. Nasze działania ukierunkowane są na podkreślenie istotności tej tematyki na poziomie AGH oraz prężny rozwój współpracy np. w obszarze sztucznej inteligencji z jednostkami wewnętrznymi, instytucjami krajowymi jak i zagranicznymi - mówi prof. Marek Kisiel-Dorohinicki, pomysłodawca wyodrębnienia nowego wydziału. - Poszukujemy porozumienia i możliwości realizacji wspólnych działań pod egidą jednostki, która niewątpliwie będzie rozpoznawalna poza murami AGH. Stanowi bowiem efekt pracy nad rozwojem obszaru IT rozpoczętej już w latach 80. XX wieku przez naszych poprzedników - dodaje.
Jak wskazuje krakowska AGH, od kilku lat najpopularniejszymi wśród kandydatów na studia kierunkami, z największą liczbą osób na miejsce, są te z branży IT. Również wśród kierunków z największą liczbą podań dominują kierunki informatyczne.
W tegorocznej rekrutacji w pierwszym cyklu rekrutacyjnym na kierunek studiów Informatyka - prowadzony na dotychczasowym Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, a od października na nowym WI - kandydaci złożyli blisko tysiąc podań.
- Kierunek Informatyka, który będzie od nowego roku akademickiego realizowany w nowym wydziale, należy do najbardziej renomowanych kierunków kształcenia w dyscyplinie informatyka w Polsce. Ma 40-letnią tradycję kształcenia i badań naukowych znajdujących szerokie uznanie w kraju i za granicą - zwraca uwagę Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AGH.
Silną stroną nowego wydziału są także liczne studia podyplomowe oraz szkolenia i kursy dokształcające. Dostępne wolne miejsca na studiach podyplomowych m.in. z Cyberbezpieczeństwa w praktyce czy Analizy Danych - Data Science cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i zapisy na nie trwają zaledwie kilka godzin.
Badania naukowe realizowane w dotychczasowym Instytucie Informatyki, a kontynuowane w nowym wydziale skupiają się głównie na: szeroko rozumianych metodach sztucznej inteligencji, w szczególności stosowanych np. do przetwarzania języka naturalnego czy przetwarzania obrazów, systemach z obszaru Internetu Rzeczy, metod symulacji zjawisk fizycznych czy systemach obliczeniowych. Badania oraz dydaktyka realizowane są w nowoczesnym budynku, w którym działa wiele specjalistycznych laboratoriów.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy". "To porównanie jest uprawnione"
