Celem akceleratora DIANA, tworzonego przez NATO, jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz start-upów (przedsiębiorstw innowacyjnych) współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego. W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się przełomowe, nowe technologie, do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, przetwarzanie dużych zbiorów danych (big data), technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, a także biotechnologia oraz nowoczesne materiały.
DIANA poszukuje rozwiązań w trzech obszarach: odporność systemu energetycznego (m.in. generowanie energii odnawialnej, magazynowanie energii, technologie do wykrywania cyberataków na fizyczne systemy energetyczne i ich komponenty i zapobiegania im), bezpieczne udostępnianie informacji (np. tworzenie bezpiecznego środowiska informatycznego dla transmisji cyfrowych live, takich jak przekazywanie video w czasie rzeczywistym, radia cyfrowego i transmitowania augmented reality - rozszerzona rzeczywistość, opierająca się na nakładaniu w rzeczywistym czasie elementów i przedmiotów świata wirtualnego na świat widzialny przy użyciu kamery), detekcja i monitoring (m.in. nowe lub zaawansowane technologie do mapowania dna morskiego, monitoringu infrastruktury podmorskiej, śledzenie morskich form życia i obiektów pochodzenia ludzkiego).
Konsorcjum AGH oraz KPT powstało z myślą o zwiększeniu potencjału akceleracyjnego Polski i włączeniu krajowego ekosystemu innowacji do systemu natowskiego, obejmującego już 12 akceleratorów w innych krajach NATO, i przeszło 90 centrów testowych DIANA. W przypadku Krakowa akcelerację biznesową ma zapewnić przede wszystkim KPT, natomiast akcelerację technologiczną oraz dostęp do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej AGH.
Podczas inauguracji roku akademickiego w AGH gościem wydarzenia był dyrektor zarządzający Akceleratora Innowacji Obronnych NATO (DIANA), profesor Deeph Chana. W trakcie wystąpienia przybliżył założenia inicjatywy, której Polska jest aktywnym uczestnikiem, przedstawił szanse dla polskich innowatorów związane z udziałem w programie akceleratora oraz zaprezentował możliwości zaangażowania sektora akademickiego.
- Zależy nam na wypracowaniu trwałych rozwiązań, które będą służyły społeczeństwom i uczynią nasz świat lepszym i bezpieczniejszym. Podobnie jak Kopernik przedefiniował postrzeganie świata także nam zależy na nowym zrozumieniu tego czym jest bezpieczeństwo. W związku z tym pragniemy przedefiniować pojęcie bezpieczeństwa. Z tym właśnie przychodzimy do świata akademickiego w ramach programu DIANA, który powstał z myślą o budowaniu całej generacji uczelni, firm, startupów, pracujących wspólnie nad nowymi rozwiązaniami w sposób kompleksowy - wyjaśnił prof. Deeph Chana.
Prof. Jerzy Lis, rektor AGH w Krakowie, podkreśla: - W dołączeniu do programu DIANA pokładamy ogromne nadzieje. Dla naszej uczelnianej społeczności to szansa na wzmocnienie i rozwój kluczowych obszarów badawczych. Wsparcie merytoryczne, mentoring ekspertów rynkowych są także nieocenione w tym przedsięwzięciu. Jednocześnie mamy poczucie, że jesteśmy gotowi wnieść do programu DIANA najbardziej innowacyjne rozwiązania powstające w murach naszej uczelni.
Wielka polityka z biznesem w małopolskich kurortach. Krynica...
Kadra naukowa AGH, studenci i uczelniane spin offy mają brać udział w tzw. „wyzwaniach” programu DIANA, w ramach których mogłyby testować i doskonalić powstające rozwiązania technologiczne w najlepszych i najbardziej zaawansowanych centrach badawczych i akceleratorach w krajach należących do NATO.
Tadeusz Zaremba, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego, w którym odbyło się spotkanie dyrektora zarządzającego DIANA ze środowiskiem polskich innowatorów zaznacza, że KPT od lat w swoich działaniach kieruje się misją publiczną i jest gotowe do nowych wyzwań w tym zakresie.
- Trudno sobie dzisiaj wyobrazić ważniejszy obszar działalności niż wykorzystanie nowych technologii w celu zwiększenia bezpieczeństwa Polski oraz całego Paktu Północnoatlantyckiego. W KPT bardzo ważne są dla nas działania ukierunkowane na współpracę i realizację projektów pomiędzy nauką a biznesem, dlatego też tworzymy konsorcja z małopolskimi uczelniami, tak jak w tym przypadku z AGH - podkreśla prezes Tadeusz Zaremba. - Zarówno ta współpraca, jak i wieloletnie doświadczenie w pracy z bardzo wymagającymi sektorami przemysłu stanowią doskonałe przygotowanie do realizacji projektu DIANA. To wszystko pozwala nam nie tylko identyfikować nowe technologiczne możliwości, ale także skutecznie wdrażać je w praktyce. Dlatego cieszę się, że NATO inwestując w innowacje patrzy także w naszym kierunku - dodaje.
Nabór do pilotażowej edycji akceleratora DIANA został uruchomiony w czerwcu tego roku. Udział w akceleratorze jest nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku