Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Górniczo-Hutnicza i Krakowski Park Technologiczny w gotowości do wsparcia rozwoju sektora obronności i bezpieczeństwa w Polsce

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym starają się o utworzenie w Krakowie polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO.
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym starają się o utworzenie w Krakowie polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO. Andrzej Banaś/ Sylwia Dąbrowa
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym starają się o utworzenie w Krakowie polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic). Celem tych działań jest wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania, które można wykorzystać na potrzeby bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Celem akceleratora DIANA, tworzonego przez NATO, jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz start-upów (przedsiębiorstw innowacyjnych) współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego. W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się przełomowe, nowe technologie, do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, przetwarzanie dużych zbiorów danych (big data), technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, a także biotechnologia oraz nowoczesne materiały.

DIANA poszukuje rozwiązań w trzech obszarach: odporność systemu energetycznego (m.in. generowanie energii odnawialnej, magazynowanie energii, technologie do wykrywania cyberataków na fizyczne systemy energetyczne i ich komponenty i zapobiegania im), bezpieczne udostępnianie informacji (np. tworzenie bezpiecznego środowiska informatycznego dla transmisji cyfrowych live, takich jak przekazywanie video w czasie rzeczywistym, radia cyfrowego i transmitowania augmented reality - rozszerzona rzeczywistość, opierająca się na nakładaniu w rzeczywistym czasie elementów i przedmiotów świata wirtualnego na świat widzialny przy użyciu kamery), detekcja i monitoring (m.in. nowe lub zaawansowane technologie do mapowania dna morskiego, monitoringu infrastruktury podmorskiej, śledzenie morskich form życia i obiektów pochodzenia ludzkiego).

Konsorcjum AGH oraz KPT powstało z myślą o zwiększeniu potencjału akceleracyjnego Polski i włączeniu krajowego ekosystemu innowacji do systemu natowskiego, obejmującego już 12 akceleratorów w innych krajach NATO, i przeszło 90 centrów testowych DIANA. W przypadku Krakowa akcelerację biznesową ma zapewnić przede wszystkim KPT, natomiast akcelerację technologiczną oraz dostęp do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej AGH.

Podczas inauguracji roku akademickiego w AGH gościem wydarzenia był dyrektor zarządzający Akceleratora Innowacji Obronnych NATO (DIANA), profesor Deeph Chana. W trakcie wystąpienia przybliżył założenia inicjatywy, której Polska jest aktywnym uczestnikiem, przedstawił szanse dla polskich innowatorów związane z udziałem w programie akceleratora oraz zaprezentował możliwości zaangażowania sektora akademickiego.

- Zależy nam na wypracowaniu trwałych rozwiązań, które będą służyły społeczeństwom i uczynią nasz świat lepszym i bezpieczniejszym. Podobnie jak Kopernik przedefiniował postrzeganie świata także nam zależy na nowym zrozumieniu tego czym jest bezpieczeństwo. W związku z tym pragniemy przedefiniować pojęcie bezpieczeństwa. Z tym właśnie przychodzimy do świata akademickiego w ramach programu DIANA, który powstał z myślą o budowaniu całej generacji uczelni, firm, startupów, pracujących wspólnie nad nowymi rozwiązaniami w sposób kompleksowy - wyjaśnił prof. Deeph Chana.

Prof. Jerzy Lis, rektor AGH w Krakowie, podkreśla: - W dołączeniu do programu DIANA pokładamy ogromne nadzieje. Dla naszej uczelnianej społeczności to szansa na wzmocnienie i rozwój kluczowych obszarów badawczych. Wsparcie merytoryczne, mentoring ekspertów rynkowych są także nieocenione w tym przedsięwzięciu. Jednocześnie mamy poczucie, że jesteśmy gotowi wnieść do programu DIANA najbardziej innowacyjne rozwiązania powstające w murach naszej uczelni.

We wrześniu w Małopolsce odbyły się dwa bardzo ważne wydarzenia: III Krynica Forum 2023 w Krynicy-Zdroju oraz Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem.

Wielka polityka z biznesem w małopolskich kurortach. Krynica...

Kadra naukowa AGH, studenci i uczelniane spin offy mają brać udział w tzw. „wyzwaniach” programu DIANA, w ramach których mogłyby testować i doskonalić powstające rozwiązania technologiczne w najlepszych i najbardziej zaawansowanych centrach badawczych i akceleratorach w krajach należących do NATO.

Tadeusz Zaremba, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego, w którym odbyło się spotkanie dyrektora zarządzającego DIANA ze środowiskiem polskich innowatorów zaznacza, że KPT od lat w swoich działaniach kieruje się misją publiczną i jest gotowe do nowych wyzwań w tym zakresie.

- Trudno sobie dzisiaj wyobrazić ważniejszy obszar działalności niż wykorzystanie nowych technologii w celu zwiększenia bezpieczeństwa Polski oraz całego Paktu Północnoatlantyckiego. W KPT bardzo ważne są dla nas działania ukierunkowane na współpracę i realizację projektów pomiędzy nauką a biznesem, dlatego też tworzymy konsorcja z małopolskimi uczelniami, tak jak w tym przypadku z AGH - podkreśla prezes Tadeusz Zaremba. - Zarówno ta współpraca, jak i wieloletnie doświadczenie w pracy z bardzo wymagającymi sektorami przemysłu stanowią doskonałe przygotowanie do realizacji projektu DIANA. To wszystko pozwala nam nie tylko identyfikować nowe technologiczne możliwości, ale także skutecznie wdrażać je w praktyce. Dlatego cieszę się, że NATO inwestując w innowacje patrzy także w naszym kierunku - dodaje.

Nabór do pilotażowej edycji akceleratora DIANA został uruchomiony w czerwcu tego roku. Udział w akceleratorze jest nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska