- Na tym etapie przygody z futbolem nie wyniki są najważniejsze, ale wyrobienie w dzieciach pasji w podejściu do swoich obowiązków – podkreśla Szymon Grzywa, trener zespołu. - Jeśli jednak zespołowi uda się osiągnąć jakiś fajny wynik, z pewnością jest to taka wartość dodana. Tak staram się tłumaczyć dzieciom podejście do rywalizacji.
Można powiedzieć, że oświęcimscy chłopcy lubią „brąz”, bo właśnie na najniższym stopniu podium zakończyli mistrzostwa Polski w swoim roczniku. W finałach, rozegranych na stadionie Śląskim w Chorzowie, rywalizowało 32 zespoły. W meczu o trzecie miejsce oświęcimianie pokonali znaną piłkarską firmę, Górnika Zabrze 4:0.
Oświęcimska Akademia stara się o najwyższy certyfikat Polskiego Związku Piłki Nożnej, czyli tzw. złotą gwiazdkę. - Nie tak dawno krajowa centrala ogłosiła szkółki piłkarskie, które nie spełniły szeregu wymogów formalnych, organizacyjnych i sportowych. Naszej Akademii nie było wśród nich, więc czekamy na kolejny komunikat – wyjawia Szymon Grzywa, który nie musi dodawać, że otrzymanie takie certyfikatu podniosłoby prestiż oświęcimskiej Akademii, będąc magnesem dla chłopców z okolicznych miejscowości, choć już i teraz spoza Oświęcimia ich nie brakuje.
W tzw. złotej grupie, zgodnie wymogami certyfikatu, grupa nie może być większa od 12 chłopców. - Jeśli chętnych będzie więcej, to już rola szkoleniowców w tym, aby dzieci sportowo nie straciły na rozwoju, a – żeby jednocześnie – wszystko było zgodne z wymogami przepisami krajowej centrali. Im większy nabór, to rywalizacja zawsze sprzyja szkoleniu.
Oświęcimska szkółka może się pochwalić pierwszymi osiągnięciami swojej pracy. Dominik Fryc (rocznik 2006) po oszlifowaniu talentu trafił do Wisły Kraków. Z kolei Julia Palichleb (rocznik 2005) jest w reprezentacji Polski U-15, a obecnie broni barw KSB Lędziny, w Śląskiej Lidze Trampkarek. To tylko dowodzi, że Akademia jest przedsionkiem do przygody z futbolem na wyższym szczeblu, jeśli oczywiście dziecko jest nastawione na sportowy rozwój, a nie tylko przygodę.
Dzieci z oświęcimskiej Akademii wygrały rywalizację w swoim terenie w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, z imponującym bilansem bramkowym 50:2. Wiosną podopieczni Szymona Grzywy będą walczyć w finale wojewódzkim.
Skład zespołu AP Unia (rocznik 2012): Paweł Gabryś, Miłosz Gworek, Karol Donigiewicz, Igor Bałys, Kewin Serwatka, Alan Mizia, Mateusz Pacyga, Amadeusz Cała, Maks Łabaj, Krystian Płonka, Piotr Fornagiel oraz Kacper Baran, Dawid Migdał, Adam Harmata Trenerzy: Szymon Grzywa i Patryk Kowalik.
- Ekstraklasa 2021/22 na Facebooku. Ilu fanów mają Cracovia i Wisła? A ilu Bruk-Bet?
- Aleksander Buksa z Wisły na razie nigdzie się nie wybiera
- „Co za akcja!” z piłkarzem Wisły Kraków Pawłem Brożkiem [WIDEO]
- Tak bawili się kibice na meczu Cracovia - Pogoń [ZDJĘCIA]
- Sportowiec Małopolski 2019. Głosowanie zakończone!
- Deniss Rakels i jego tatuaże [ZDJĘCIA]
