- Dziewczynki i nastolatki bardzo przeżywają utratę włosów, czują wstyd przed rówieśnikami - mówi Justyna Nieczkowska ze Świata Peruk, koordynatorka akcji - Emocjonalne przeżycia z tym związane wpływają też negatywnie na walkę z chorobą, bo psychika odgrywa tu ogromną rolę - dodaje.
Brak włosów staje się też sygnałem dla społeczeństwa o chorobie, która wciąż pozostaje silnym stygmatem. Zmusza to dziewczęta do ciągłej konfrontacji ze środowiskiem oraz poczuciem własnej wartości.
- Dziewczyny zazwyczaj wybierają peruki z długimi włosami, żeby móc zrobić z nich różne fryzury - twierdzi koordynatorka.
Aby wziąć udział w akcji „Twój głos to szansa na włos” wystarczy zgłosić dziewczynkę do Świata Peruk, wypełniając formularz zgłoszeniowy i wysłać go elektronicznie. Z nadesłanych zgłoszeń co miesiąc zostanie wylosowana jedna osoba z województwa małopolskiego i jedna ze śląskiego. Wylosowane uczestniczki będą mogły same dobrać sobie odpowiedni kolor i długość włosów. Do dyspozycji będą stylistki, które doradzą przy wyborze, a także pokażą, jak najlepiej dbać o perukę, żeby służyła jak najdłużej.
Peruki zrobione są z syntetycznego tworzywa, które imituje prawdziwe włosy. W inicjatywie mogą brać udział dziewczęta, które nie ukończyły 18. roku życia. Akcja rozpoczyna się dziś i potrwa do 31 marca 2019. Organizatorami są Fundacja Wyspy Szczęśliwe, Fundacja Herosi i Świat Peruk.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www. perukikrakow.pl/szansanawlos.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Nowe prawa na porodówkach. Mamy mogą być zaskoczone
