Problem śmieci zalegających w przydrożnych rowach, parkach i lasach powraca jak bumerang. Jak się okazuje, wzięcie na wycieczkę lub piknik pełnych butelek i jedzenia jest proste, a zabranie z powrotem lekkich, pustych opakowań bywa już kłopotliwe.
Zdarzają się także kierowcy, którzy pozostałości po fast foodach wyrzucają na drogę wprost z samochodu.
- Nie wiem, co myślą sobie tacy ludzie. Śmieci nie mają nóg, nie dotrą same do kosza. Ktoś musi je posprzątać - mówi Tomasz Siemek, burmistrz Alwerni.
Ciągle docierają do niego sygnały od mieszkańców o zalegających śmieciach. Dlatego twierdzi, że nawet codzienne sprzątanie nie pomoże, jeśli ludzie nie nauczą się wyrzucać śmieci do kubłów.
- Widok odpadów leżących tuż przy pustych koszach jest bardzo przykry i niezrozumiały - dodaje.
Trzebinia. Pogoda sprzyjała jeździe na rowerze. Tłumy cyklis...
Mieszkańcy gminy, urzędnicy i harcerze, w sumie około 40 osób, wspólnie ruszyli na sprzątanie ok. kilometrowego odcinka drogi od urzędu miejskiego do cmentarza. Zebrano 50 dużych worków odpadów.
- To ogromna ilość. Wiedziałem, że śmieci to poważny problem, ale nie spodziewałem się, że będzie ich aż tak dużo - przyznaje Tomasz Siemek.
Uczestnicy akcji w zamian za swój trud otrzymali od nadleśnictwa drzewka.
Była to pierwsza tak duża akcja w gminie Alwernia, jednak - jak zapewnia burmistrz- nie ostatnia.
W sprzątanie włączają się też lokalne organizacje, m.in. Koło Emerytów i Rencistów z Nie-porazu i Regulic. Seniorzy ostatnio ruszyli na sprzątanie ul. Teńczyńskiej w Nieporazie. Zalegające przy niej i w pobliskich lasach śmieci to częsty widok.
Zrobić porządki w górach, w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy”, ruszyła natomiast grupa 80 uczniów z pięciu Szkolnych Kół Polskiego To-warzystwa Tatrzańskiego Oddziału w Chrzanowie.
W tym roku sprzątane były szlaki w rejonie Klimczoka i Szyndzielni. Młodzież podzielona na dwie grupy wysprzątała czerwony i niebieski szlak z Bystrej Śląskiej do Klimczoka. Łącznie w akcji wzięły udział 302 osoby. Zebrano 3,6 tys. litrów śmieci. Uczestnicy mieli także okazję do integracji podczas pieczenia kiełbasek przy ognisku.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?
Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news