- Będę z całych sił wspierał budowanie świadomości i działania związane z tym, jakim powietrzem oddychamy w całej Małopolsce - deklaruje Andrzej Bargiel. Od wczoraj słynny narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista jest ambasadorem czystego powietrza w naszym województwie.
Też mu czasem brakuje tchu
- Zanieczyszczenie powietrza to duży problem, a ja sam jako sportowiec doskonale wiem, jak to jest, kiedy brakuje nam tchu - mówi Andrzej Bargiel, uzasadniając swoją decyzję o zostaniu ambasadorem czystego powietrza w Małopolsce. Swoje postanowienie potwierdził wczoraj podpisem na specjalnej planszy. Zrobił to w dniu swoich 30. urodzin, żartując, że wreszcie wchodzi w dorosłe życie.
Andrzej Bargiel to trzykrotny mistrz Polski w skialpinizmie (narciarstwie wysokogórskim), rekordzista świata w biegu na Elbrus, pierwszy Polak, któremu udało się zdobyć ośmiotysięcznik Shishapangma oraz zjechać z jego wierzchołka na nartach. Teraz będzie się także angażował w kampanię „Małopolska w zdrowej atmosferze”, której celem jest poprawa jakości powietrza w naszym regionie.
Nie tylko poważne debaty
Pierwszą okazją do tego będzie II Międzynarodowe Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE, które odbędzie się w dniach 2-6 czerwca w Zakopanem, a od 7 do 9 czerwca przeniesie się do Suchej Beskidzkiej. Do Małopolski przyjedzie wtedy aż 6 tys. osób z całego świata, by dyskutować o elektromobilności czy budownictwie ekologicznym. Wczoraj Andrzej Bargiel razem z marszałkiem województwa Jackiem Krupą i wiceburmistrzem Zakopanego Wiktorem Łukaszczykiem zachęcał do udziału w czerwcowym wydarzeniu.

Grudziądz. Wolontariusze zebrali 8 ton jedzenia
- To świetna, ekologiczna zabawa, nie tylko dorośli będą rozmawiać o rozwiązaniach służących poprawie powietrza, przygotujemy wiele atrakcji dla dzieci - mówił marszałek Krupa. Zaplanowano chociażby biegi promujące ekologiczny styl życia (w tym bieg na Wielką Krokiew) oraz „ekoparadę” dla dzieci i młodzieży, na której zostaną zaprezentowane ubrania pozyskane z recyklingu.
Tegoroczne forum to także wizyty studyjne, podczas których będzie można poznać najbardziej ekologiczne rozwiązania, już dziś stosowane na Podhalu. - Nadal mamy wiele do zrobienia, ale możemy się pochwalić, że 40 procent miasta ogrzewane jest dzięki geotermii - podkreśla Wiktor Łukaszczyk.
Nietypowy rajd
Najbardziej widowiskowy będzie towarzyszący forum rajd pojazdów ekologicznych. Z Krakowa do Zakopanego ścigać się mają m.in. elektryczne auta. Ale zwycięzcą rajdu będzie nie ten, kto najszybciej dotrze spod Wawelu pod Tary, ale ten, kto zrobi to najbardziej „eko”, czyli przy najmniejszym zużyciu energii i najmniejszym zanieczyszczeniu dojedzie do celu.
Ekologiczne pojazdy zostaną zaprezentowane nie tylko podczas rajdu, ale także w czasie forum w Zakopanem. Zobaczyć będzie można tam również raptora, czyli osobowy pojazd powietrzny.
Cały program forum na stronie www.ekozakopane.pl.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Ze smogiem można walczyć. Oczyszczacze powietrza mogą usunąć do 99,97 proc. zanieczyszczeń
Autor: Agencja TVN, x-news