- Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność władzom uniwersyteckim i kolegom akademickim za to wielkie wyróżnienie. Jestem zaszczycony, serdecznie dziękuję. Jest to wyraz uznania nie tylko mojej osoby, ale całego zespołu, który wspiera współpracę polsko-bułgarską na licznych polach turystyki i nauki. Współpraca i dialog ze wszystkimi środowiskami związanymi z szeroko rozumianą turystyką jest dla mnie podstawą w codziennej pracy. Jestem otwarty na dzielenie się dobrymi praktykami, sprawdzonymi rozwiązaniami na rzecz rozwoju turystyki - powiedział Gut-Mostowy podczas odbierania tytułu.
Akademicki tytuł naukowy to docenienie zaangażowania w prace na rzecz bezpiecznego rozwoju turystyki i innowacyjnych rozwiązań, które przyczyniły się do wsparcia branży. m. in. podczas światowej pandemii.
- Sytuacja branży turystycznej w Polsce i na świecie w trakcie pandemii COVID-19 była bardzo skomplikowana m.in. ze względu na dwuletnie ograniczenia w funkcjonowaniu. W tym trudnym okresie byłem odpowiedzialny za opracowanie programów pomocowych - Polski Bon Turystyczny, Turystyczny Fundusz Zwrotów, Turystyczny Fundusz Pomocowy oraz pakiet ustaw, składających się na Tarczę Antykryzysową. Te instrumenty dały szereg rozwiązań o charakterze horyzontalnym dla branży turystycznej - zaznaczył wiceminister odpowiedzialny za turystykę.
Na przestrzeni ostatnich lat zaszły ogromne zmiany w turystyce w związku z poszukiwaniem destynacji dostępnych samochodem, blisko obszarów cennych przyrodniczo i dających możliwość regeneracji. Program „Polskie Uzdrowiska” został skierowany do wszystkich gmin uzdrowiskowych oraz posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej. 50 gmin uzdrowiskowych w całej Polsce otrzymało bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 5 mln złotych ze środków pochodzących z czwartej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Polskie Uzdrowiska. W sumie ponad 240 mln zł, które wspomagają samorządy, które ucierpiały w czasie epidemii COVID-19. Program Polskie Uzdrowiska został opracowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Uzdrowiskowych i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów - przypomniał wiceminister. Program wsparcia gmin górskich w trakcie pandemii COVID-19 to kolejne rozwiązanie pomocowe, o którym wspomniał wiceminister. W ramach naboru wniosków o środki z programu wsparcia wprowadzonego Uchwałą Rady Ministrów w styczniu 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego, jako narzędzia ograniczania skutków epidemii COVID-19, wnioski złożyły 202 gminy położone na obszarach górskich.
W Ochotnicy Dolnej powstał park rozrywki z prawdziwego zdarz...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]