Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki ostatnich dekad, trybun ludowy, twórca "Samoobrony", organizator blokad i wicemarszałek Sejmu będzie pretekstem do przyjrzenia się reprezentowanej przez Andrzeja Leppera grupie społecznej doświadczonej transformacją lat 90.
Hasło Leppera "Wersal się skończył" przyświeca działaniom Teatru im. Słowackiego w rozpoczynającym się sezonie naznaczonym 130. rocznicą powstania sceny oraz konkursem, który ma wyłonić nowego dyrektora teatru.
Bohaterami sezonu w Teatrze Słowackiego będą postaci i grupy społeczne, którym towarzyszy społeczne wykluczenie. Opowieść o wykluczonych rozpoczyna chłopski przywódca.
Chłopski trybun w gumiakach, straszący blokadami dróg, wicepremier i wicemarszałek Sejmu w biało-czerwonym krawacie i kończące błyskotliwą karierę polityczną tajemnicze samobójstwo w 2011 roku, prowokują twórców spektaklu do przyjrzenia się jego indywidualnym losom i reprezentowanej przez twórcę "Samoobrony" grupie społecznej. Jak mówią twórcy, chłopstwo przez wieki marginalizowane, dzięki zwrotowi ku perspektywie ludowej, zyskało uwagę społeczną.
"Polski szlachcic/inteligent nigdy nie szanował polskiego chłopa (ba, wielokroć odmawiał mu człowieczeństwa), zauważając go jedynie, gdy miał nóż na gardle: dosłownie, podczas rabacji, jak również podczas powstań, gdy chłopska kosa miała przyjść na ratunek wyrzynanej przez wojska zaborcze szlachcie. Dziś również, w czasach klientelistycznej polityki, daje się słyszeć idące z miast do wsi wołanie: obudźcie się! Ale czy ci, którzy tak wołają, wiedzą, co to może faktycznie oznaczać?" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.
Przedstawienie "Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" na podstawie tekstu Jarosława Murawskiego wyreżyserował Marcin Liber. W spektaklu wykorzystano cytaty z książek „Chamstwo” Kamila Pobłockiego, „Lepperiada” Marcina Kąckiego oraz wypowiedzi publiczne Andrzeja Leppera i jego współpracowników. Na scenie: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński. Aktorom będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu formacji Nagrobki.
Premiera 29 września na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki.
