https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Narodowe będzie budować Skanska - za 72 mln [WIZUALIZACJE]

Małgorzata Mrowiec
Będzie to największe z budowanych teraz w Polsce archiwów i jedno z większych w Europie
Będzie to największe z budowanych teraz w Polsce archiwów i jedno z większych w Europie wizualizacje: Pracownie Konserwacji Zabytków „Arkona”
Inwestycje. Gmach ma korzystać z odnawialnych źródeł ciepła. Nie będzie się przyczyniał do powstawania smogu.

W poniedziałek zostanie podpisana umowa, zgodnie z którą firma Skanska zbuduje nową siedzibę Archiwum Narodowego w Krakowie. Gmach będzie wznoszony do 2019 roku. Koszt całego przedsięwzięcia - łącznie ze specjalistycznym wyposażeniem oraz przeprowadzką Archiwum z kilku dotychczasowych lokalizacji - szacowany jest na ok. 110 mln zł. Jest to inwestycja finansowana z budżetu państwa.

- Nowy gmach będzie miał 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Jest to największe z archiwów budowanych w Polsce i jedno z większych w Europie - mówi Marcin Sieja, specjalista ds. inwestycji Archiwum Narodowego w Krakowie. Podkreśla, że ta instytucja przeniesie się do nowej siedziby z budynków rozsianych po Krakowie, prowizorycznych, nieprzystosowanych do przechowywania archiwaliów i bez profesjonalnych czytelni.

- Gmach zapewni zupełnie inne warunki przechowywania archiwaliów, a mieszkańcom ułatwi korzystanie z akt. Wszystko znajdzie się w jednym miejscu, będzie duża, wygodna czytelnia, sala konferencyjna, miejsce dla wystaw, sesji naukowych - wymienia.

Wykonawcę inwestor wybrał spośród czterech oferentów, którzy stanęli do przetargu. Oferta firmy Skanska zdobyła najwięcej punktów, ale nie była najniższa. Najtaniej chciał budować ten obiekt Mostostal i firma ta złożyła odwołanie. Jednak - jak informuje teraz Archiwum Narodowe - prezes Krajowej Izby Odwoławczej odrzucił je. Wartość robót budowlanych według oferty firmy Skanska wynosi nieco ponad 72 mln zł brutto.

Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie powstanie na działce przylegającej do południowej granicy cmentarza Rakowickiego, na środku obszernego kwartału terenów powojskowych położonych pomiędzy ul. Rakowicką a Wita Stwosza. Gmach będą tworzyć dwa segmenty: magazynowy i biurowy.

Wysokość części magazynowej to 24 m. Segment ten, z siedmioma kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną, pozbawiony okien, jest przeznaczony do przechowywania dokumentów, map, filmów, zdjęć itd. Będzie tam stale panować temperatura średnio 15 st. - To budynek pasywny. Temperatura będzie się utrzymywała dzięki odpowiednio zaizolowanym ścianom i stropom, a nie tradycyjnym grzejnikom i klimatyzacji - zwraca uwagę Marcin Sieja. By nie wprowadzać powietrza z zewnątrz do budynku, zaprojektowane są specjalne śluzy, przez które będą tam wchodzić pracownicy. Obiekt pomieści ok. 80 km archiwaliów, przy założeniu, że będą formatu A4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Segment biurowy, o wysokości 20 m, będzie miał sześć kondygnacji (w tym podziemną). Tu znajdą się: czytelnia do pracy z aktami na ok. 100 stanowisk, sala konferencyjna na 150 osób, pracownie konserwacji materiałów archiwalnych, pracownia introligatorska, digitalizacyjna i repozytorium cyfrowe, gdzie 200 mkw. zostanie przeznaczone dla elektronicznych kopii materiałów archiwalnych.

W nowym obiekcie zostaną zastosowane systemy wentylacji i osuszania powietrza oraz systemy gaszenia pożaru za pomocą mgły wodnej. Ogrzewanie zapewnią gruntowe pompy ciepła oraz, rezerwowo, powietrzne pompy ciepła na dachu. - Budynek nie będzie miał przyłącza do sieci ciepłowniczej ani kotłowni gazowej.

Będzie korzystać z odnawialnych źródeł ciepła, co - poza oszczędnościami - oznacza, że nie będzie się przyczyniał do powstawania smogu - mówi Marcin Sieja. Segment biurowy ponadto będzie miał dodatkową, szklaną fasadę odsuniętą od właściwej elewacji. Dzięki tej „drugiej skórze”, ścianie osłonowej, nie będzie się tak nagrzewał latem, a zimą wychładzał. Przekłada się to odpowiednio na mniejsze zapotrzebowanie na ciepło i zużycie energii do klimatyzacji.

[email protected]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Latamy coraz więcej

Źródło: AIP

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kraków
całe szczęście ze nie został wybrany Mostostal Warszawa. ci zaniżają ofertę na początku a potem domagają się milionowych dopłat. Pytanie czy juz nie maja problemów finansowych, ?
K
Krakusek
Nieważne kto będzie budował ale gdzie powstanie to ponure "gmaszysko" !
G
Gniewko
Kolejny budynek przewidziany na dokumentację budowany od podstaw. Takie w Polsce buduje się chyba dopiero od 5 lat. Wcześniej to były tylko marne adaptacje.
g
gbv
Polska jest taka bogata że nas stać. Złośliwi powiedzą że drogi nierówne ale to specjalnie, dlatego żeby ludzie za szybko nie jeździli. Tu wszystko jest dogłębnie przemyślane. A to że cała ta kasa pójdzie do zagranicznych koncernów to też przemyślane - dbamy o nasze relacje międzynarodowe. Wszystko przemyślane.
G
Gość
Dyktatura architektów-nihilistów/turpistów ...
Z
Zatroskany "architekturą"
archiwum - świetnie, ale dlaczego takie ohydne?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska