FLESZ - Pokolenie Z. Dobry, ale szybki klient

Na trzecim piętrze Teatru im. Słowackiego nie ma gablot z eksponatami czy przedmiotami podziwu kolekcjonerów. Wystawa narracyjna, która się tam znajduje, jest metaforycznym spektaklem, który rozgrywa się poza sceną – jak mówią jej twórcy Michał Urban i Victor Soma. Najważniejsze nie są tu materialne pamiątki czy artefakty, a opowieść o Stanisławie Wyspiańskim.
- Wyspiański jest najwybitniejszą postacią związaną z tym teatrem, twórcą, który zrewolucjonizował teatr współpracując z ówczesnym Teatrem Miejskim - dziś to Teatr im. Słowackiego. Chcieliśmy o nim opowiedzieć nie wprost, dydaktycznie i nie za pomocą suchych biograficznych informacji. Stworzyliśmy więc opowieść, w której posłużyliśmy się emocjami naturalizowanego syna Stanisława Wyspiańskiego Teodora – wyjaśnia Victor Soma, który wraz z Michałem Urbanem tworzy Grupę Locus Solus.
Nieprzypadkowo miejscem, w którym prezentowana jest wystawa stał się paradyz – miejsce, którym określano w teatrze najwyższą kondygnację, część widowni, na którą wydawano najtańsze bilety wstępu - odrzucony Teodor, pochodzi przecież z tej sfery.
Od 12 grudnia 2021 r. wystawa będzie czynna godzinę przed spektaklem granym na Dużej Scenie Teatru. Biletem wstępu będzie bilet na spektakl Teatru im. Słowackiego, wejściówka z Dużej Sceny upoważnia do wstępu na wystawę w dniu przedstawienia, zaś bilety z pozostałych scen (Scena MOS, Dom Machin, Scena Bank Opowieści, Dom Rzemiosł Teatralnych) będą ważne miesiąc od dnia spektaklu.