Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Lasy są szczególnym pomnikiem naszej narodowej pamięci

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Arcybiskup Marek Jędraszewski: Lasy są szczególnym pomnikiem naszej narodowej pamięci
Arcybiskup Marek Jędraszewski: Lasy są szczególnym pomnikiem naszej narodowej pamięci Kuria Krakowska
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w środę, 15 listopada przewodniczył mszy świętej dla duszpasterzy leśników, którzy w Katedrze na Wawelu przeżywają swoje rekolekcje: - Lasy to nie tylko piękno natury i bogactwo, które można z niego czerpać, to także przejmujący niekiedy pomnik naszej narodowej pamięci - podkreślał metropolita.

Metropolita krakowski odwołując się do odczytanego w liturgii fragmentu Księgi Mądrości, w czasie homilii zaznaczał, że Bóg jest pierwszym i fundamentalnym czynnikiem wewnętrznego pokoju człowieka. Autor biblijny wzywał współczesnych sobie królów i władców do nawrócenia, by byli sprawiedliwi i pewni, że kiedyś staną przed Najwyższym.

– Ten fragment Księgi Mądrości uczy nas jednego: nie bać się. Nie bać się wielkich tego świata, a na pewno nie pobłażać tak często stosowanej przez nich przemocy i kłamstwa, bo przecież nad nimi jest Pan Bóg. A naszym obowiązkiem jest niekiedy przypominać, że powinni dostąpić chwili własnego opamiętania – mówił metropolita krakowski przypominając dialog między Jezusem a Piłatem.

Abp Marek Jędraszewski zwracał uwagę: – Trzeba niekiedy odwoływać się do autorytetu samego Boga, by przypominać ludziom, że ich władza jest ograniczona przez konieczność szacunku dla każdego człowieka, zwłaszcza słabego, bezbronnego, którego trzeba bronić.

Miłość do własnej ziemi

Za drugi czynnik dający poczucie wewnętrznej mocy i pokoju arcybiskup wskazał miłość do własnej ziemi, rodzinnej tradycji, krajobrazu, z którego się wyrasta. Metropolita krakowski przywołał poemat „Myśląc Ojczyzna” kard. Karola Wojtyły, który odniósł do polskich lasów zajmujących jedną trzecią Polski.

– Lasy to nie tylko piękno natury i bogactwo, które można z niego czerpać, to także przejmujący niekiedy pomnik naszej narodowej pamięci – mówił abp Marek Jędraszewski w kontekście powstańców i partyzantów ukrywających się w lasach.

Metropolita zaznaczył, że lasy były również miejscami zbrodni dokonywanych na obywatelach Polski.

– Lasy są jakimś szczególnym pomnikiem naszej pamięci – dodawał metropolita nawiązując do filmu „Dewajtis” na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny. Przypomniał, że prastary dąb o nazwie Dewajtis, ocalały w pobliżu ruin litewskiej warowni był symbolem niezniszczalności, trwałości, odporności i wierności ojczystym tradycjom i stanowił symboliczne oparcie dla głównego bohatera Marka Czertwana w jego zmaganiach o utrzymanie rodzinnej ziemi i spuścizny. – Zdajemy sobie sprawę, jak dziś ważna jest batalia o polskość tych naszych lasów, by nie przeszły pod czyjeś inne zarządy – dodawał.

Nawiązując do Ewangelii o dziesięciu uzdrowionych z trądu abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na konieczność wdzięczności wobec Boga. Zauważył, że tylko ci, którzy uwierzą w miłość Boga do świata i ludzi, w Jego poświęcenie własnego Syna, nie zginą, ale będą mieli życie wieczne.

Rozmowa w cztery oczy najlepsza dla mózgu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska