**
Turecka pisarka walcząca o prawa Kurdów znajdzie schronienie w Krakowie [WIDEO]**
Jest jedną z dziesiątek tysięcy ofiar represji, jakie władze w Ankarze rozpoczęły po nieudanej próbie wojskowego przewrotu. Aslı Erdoğan jest związana z turecko-kurdyjską gazetą Özgür Gündem (pol. Niezależny dziennik). Pismo od lat jest na celowniku władz, które oskarżają je o wspieranie niepodległościowych dążeń Kurdów. Dziennikarze gazety, która przestała ukazywać się 15 lipca, zajmowali się m.in. dokumentowaniem zbrodni popełnianych przez turecką armię na ludności kurdyjskiej, która stanowi większość we wschodniej Turcji. Jedne z najgłośniejszych tekstów Aslı Erdoğan dotyczył gwałtu i morderstwa na 15 letniej, upośledzonej umysłowo kurdyjskiej dziewczynie, dokonanego przez tureckich żołnierzy.
W czerwcu, w ramach kampanii solidarności z dziennikarzami poddawanymi represjom, Aslı Erdoğan na jeden dzień wcieliła się w rolę redaktorki naczelnej pisma Özgür Gündem. – Mam nadzieję, że będziemy mogli normalnie pracować i nic złego się nie wydarzy – pisała wtedy Erdoğan w apelu, który trafił również do nas.
Aslı Erdoğan mieszkała w Krakowa dzięki stypendium ICORN przyznawanemu pisarzom uchodźcom. - Najważniejszym obowiązkiem jest bycie z ofiarami. Solidarność nie ma sensu jeśli jest z tymi, którzy mają władzę – mówiła w grudniu pisarka w wywiadzie, który ukazał się na łamach Gazety Krakowskiej. Petycję do Ambasadora Republiki Turcji w Polsce w obronie Aslı Erdoğan przygotowało Krakowskie Biuro Festiwalowe, razem ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza i Zespołem Literackim Krakowa – Miasta Literatury UNESCO. Można ją podpisywać w internecie pod adresem change.org