W naszej debacie udział wzięli wszyscy kandydaci na prezydenta Krakowa: poseł Konrad Berkowicz z Konfederacji (popierany przez Bezpartyjnych Samorządowców), miejski radny Łukasz Gibała (Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców; popierany przez Partię Razem), Adam Hareńczyk (Komitet Zjednoczeni dla Krakowa), poseł Łukasz Kmita (Prawo i Sprawiedliwość), poseł Rafał Komarewicz (Polska 2050 Szymona Hołowni, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga), wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig (popierany przez kończącego urzędowanie prezydenta prof. Jacka Majchrowskiego; popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe), poseł Aleksander Miszalski (popierany przez Nową Lewicę).
Debatę poprowadzili pełniący obowiązki redaktora naczelnego "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej" Piotr Rąpalski oraz redaktor Piotr Tymczak.
Miejsca siedzące kandydaci wybrali drogą losowania, ciągnąc numery z melonika krakowskiego dorożkarza.
Były emocje i kąśliwe uwagi
Podczas wydarzenia nie brakowało emocji, kąśliwych uwag i celnych ripost. Debata podzielona została na cztery części. W pierwszej wszyscy odpowiadali na pytania dwóch naszych ekspertów. Prezes Klubu Sportowego Cracovia Mateusz Dróżdż przyznał, że w Krakowie jest od niedawna, ale już zwrócił uwagę na duże korki i zapytał, jak dojechać na mecz "Pasów" zaplanowany w piątek na godz. 18. Krakowska pisarka Anna Petelenz zadała natomiast pytanie dotyczące dostępu do obiektów kultury.
Co by się wydarzyło, gdyby Kraków wygrał na loterii 300 milionów?
Kolejna runda polegała na tym, że każdy z kandydatów losował jedno pytanie (wśród nich były pytania od mieszkańców i dziennikarzy naszej redakcji) i na nie odpowiadał. Dowiedzieliśmy się m.in. czy byłaby możliwość wprowadzenia w Krakowie darmowej komunikacji; jakie mogłyby powstać trasy metra; na jaką linię zostałby przekazane pieniądze, gdyby nasze miasto wygrało na loterii 300 mln zł; czy byłoby możliwie picie alkoholu pod chmurką pod Wawelem.
Następną turę stanowiły kolejne pytania naszych ekspertów. O rozwiązania dla Nowej Huty pytał aktywista z tej dzielnicy Grzegorz Ziemiański. O wspieranie przez miasto klubów sportowych zapytał natomiast prezes Wisły Kraków Jarosław Królewski. Aktor Teatru Słowackiego Mateusz Janicki poprosił o przedstawienie wizji dla zagospodarowania terenów Wesołej.
Na zakończenie każdy z kandydatów miał możliwość minutowej swobodnej wypowiedzi. Każdy z uczestników debaty zachęcał do oddania na niego głosu i przekonywał, dlaczego to jemu warto zaufać i powierzyć rządy w Krakowie.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Przypomnijmy, że z ubiegania się o stanowisko prezydenta w Krakowie zrezygnowali: wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk (poparł Andrzeja Kuliga) i rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur (poparł Aleksandra Miszalskiego.
W Krakowie wybierać będziemy też reprezentantów do Sejmiku Województwa Małopolskiego i Rady Miasta Krakowa.
Empatia transmitowana społecznie?
