Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści i miasto dogadają się w sprawie Składu Solnego? List otwarty środowisk artystycznych

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Uda się wypracować kompromis w kwestii Składu Solnego?
Uda się wypracować kompromis w kwestii Składu Solnego? fot. wojciech matusik / polskapress
Nowy Rok artyści ze Składu Solnego rozpoczynają listem otwartym skierowanym do ministra kultury, prezydenta Krakowa oraz Katarzyny Olesiak i Roberta Piaskowskiego, odpowiedzialnych w magistracie za kwestie związane z kulturą. Artyści wyrażają przekonanie, że rozmowy z magistratem „przyniosą satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązania”. Jednocześnie apelują o debatę na temat krakowskiej kultury. List sygnowany jest przez ponad 260 artystów, kuratorów i autorytety z Polski i zagranicy.

Szum wokół Składu Solnego, jaki powstał w związku z działaniami zmierzającymi do realizacji Planety Lem, ma swoje pokłosie – a na pewno może mieć – w postaci wypracowania wzorców współpracy między inicjatywami artystycznymi Krakowa a jego włodarzami. „Dla ludzi tych sprawy takie, jak dziedzictwo literackie, rozwój instytucjonalnej i oddolnej kultury i sztuki okazały się doniosłym tematem, budzącym wiele emocji, a przy tym inspirującym do twórczego fermentu” – czytamy w liście artystów.

Sama zaś inicjatywa artystyczna w Składzie Solnym jest zdaniem autorów „bogactwem do zaopiekowania”, a nie „problem do rozwiązania”.

„Wyrażamy zatem przekonanie, że dalsze rozmowy, które przybierają coraz bardziej konkretny charakter, wkrótce przyniosą satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązania” – piszą.

W najbliższych dniach ma się odbyć spotkanie robocze z udziałem pracowników Wydziału Kultury i ARM Kraków zarządzającego budynkami na Wesołej, gdzie jeszcze w grudniu zaproponowano artystom ze Składu Solnego budynek dawnej szpitalnej kuchni. Celem spotkania ma być wspólne wypracowanie oczekiwań kolektywu wobec nowej przestrzeni.

- Wolą miasta jest prowadzenie tych rozmów w duchu dialogu i szacunku dla wartości społecznych wykreowanych we współpracy między najemcami pracowni w budynku tzw. Składu Solnego – wyjaśniał nam Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. - Choć miasto od kilku lat otwarcie komunikuje przeznaczenie obiektu, a umowy były zawierane na czas określony, mamy świadomość, że wsparcie środowiska artystycznego jest konieczne. Już do tej pory podnajem przestrzeni był preferencyjny, a administrator i przyszły inwestor KBF wspiera najemców pod względem technicznym i administracyjnym. Miasto ma rok na znalezienie alternatywy i zadeklarowało pełną kwerendę swoich zasobów, aby umożliwić relokację.

Sygnalizując, że w kwestii Składu Solnego uda się wypracować kompromis, jednocześnie artyści apelują o debatę „na temat form współpracy na linii samorząd i jego instytucje - organizacje pozarządowe - artyści niezrzeszeni”.

„Sprawa Skład Solny a Centrum Literatury i Języka Polskiego Planeta Lem pokazała, że w tej materii jest jeszcze wiele do zrobienia. Wyrażamy przekonanie, że Kraków może stać się pionierem wypracowywania nowych, dobrych praktyk współpracy, adekwatnych do ciągle zmieniającej się dynamicznej rzeczywistości Europy XXI wieku” – czytamy w liście.

Debata w formie otwartej konferencji miałaby się odbyć 2 lutego w Krzysztoforach.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska