FLESZ - Trwa sezon na arbuzy. Jak wybrać najlepszego?

- Spektakl opowiada o naszej przywarze jaką jest próżność, ale bez moralizowania i grożenia palcem, jest to więc propozycja dla każdego wrażliwego człowieka, który zadaje sobie pytania dotyczące siebie – mówi Marek Gierszał, reżyser najnowszej produkcji teatru Bagatela.
„Pensjonat pana Bielańskiego” Herberta Kaluzy i Marka Gierszała to kostiumowa farsa, która zabierze widzów w podróż po Krakowie sprzed stu lat. Autorzy zaadaptowali niemiecką XIX-wieczną possę „Pension Schöller” Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby`ego.
Possa to nieco zapomniany dziś format teatralny. Lekki utwór o błahej treści, którego bohaterami są często znane lokalnej społeczności postaci to, zdaniem reżysera, przedstawienie i dla młodszych, którzy nigdy nie spotkali się z taką konwencją, i dla starszych, którzy dziś mogą za nią tęsknić.
Choć piętnastu bohaterów „Pensjonatu” trudno dziś identyfikować z realnymi mieszkańcami miasta, czy znanymi postaciami, wielu będzie mogło w przedstawieniu Marka Gierszała odnaleźć... siebie.
- Wszyscy uważamy, że jesteśmy ważni i niezwykli, a my proponujemy zabawę, zapraszamy do żartu, do pośmiania się z siebie i z postaci, które występują na scenie. Wszyscy oni uważają się za unikatowe, ponadprzeciętne postaci. Są ogromnie próżni i zadufani w sobie – mówi reżyser.
Na Dużej Scenie przy ul. Karmelickiej 6 pojawi się w „Pensjonacie” wieloosobowa i wielopokoleniowa obsada z Krzysztofem Bochenkiem (jako Maurycy Stolnik) w roli głównej. W spektaklu udział wezmą także: Anna Rokita, Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Maciej Sajur, Kosma Szyman, Marcin Kobierski, Magdalena Walach, Sławomir Sośniarz, Aleksandra Godlewska, Kamila Pieńkos, Tomasz Lipiński, Dariusz Starczewski, Piotr Różański i Anna Branny.
„Pensjonat Pana Bielańskiego” to pokaz realistycznego teatru, w którym stylizowane dekoracje autorstwa Katarzyny Wójtowicz i kostiumy z epoki (Hanna Sibilski) stanowią bogatą oprawę dla barwnej galerii oryginalnych postaci. Spektaklowi towarzyszą zabawne piosenki napisane przez Artura Andrusa do muzyki Adama Opatowicza.
- Skoro widz podjął wysiłek i wybrał się do teatru na „Pensjonat pana Bielańskiego”, powinien otrzymać widowisko, na którym ma się nie nudzić – dodaje reżyser.
Premiera 26 i 27 czerwca na Dużej Scenie Bagateli.
Od 26 czerwca teatry mogą udostępnić publiczności 75 % widowni. Do tego limitu, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione. Szczegółowe informacje związane z rezerwacją biletów na stronie internetowej Bagateli.
A już na wrzesień dyrektor artystyczny teatru, Krzysztof Materna, zapowiedział kolejną premierę. Będzie to wariacja na temat jednej ze sztandarowych produkcji Bagateli "Mayday" w reżyserii Artura Barcisia.