Spektakle, pokazy, warsztaty oraz Krakowski Bal Królewski to wydarzenia tegorocznej, 24. odsłony Festiwalu Tańców Dworskich, który potrwa w Krakowie do niedzieli.
Tradycyjnym już punktem w repertuarze Festiwalu Tańców Dworskich jest wspólne odtańczenie poloneza. Rynek Główny także w tym roku zamieni się w największą krakowską salę taneczną w sobotni wieczór 22 lipca (godz. 19.30). To niezwykle spektakularne i niepowtarzalne wydarzenie jest także jednym z punktów na ścieżce wiodącej do wpisania poloneza na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
- Ścieżka związana z wpisaniem poloneza na listę zakłada organizowanie wydarzeń związanych z polonezem i dokumentowanie żywej tradycji - tym się zajmujemy. Wspólny polonez podczas festiwalu jest wpisany w harmonogram tych wydarzeń, dlatego liczymy na obecność krakowian: wszyscy mogą zatańczyć - zachęca Romana Agnel, dyrektorka Festiwalu Tańców Dworskich.
Przypomnijmy, inicjatorem wpisu jest Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza, która została również wybrana przez przedstawicieli środowiska tanecznego reprezentantem depozytariuszy poloneza. Mimo że akcja jest ogólnopolska, ważne miejsce we wpisie poloneza odegra miasto Kraków, które nie tylko zdobyło już doświadczenie podczas wpisu szopkarstwa krakowskiego na listę reprezentatywną UNESCO, ale przede wszystkim jest miastem stawiającym od lat na tradycję oraz dziedzictwo.
Zamieszczenie wpisu na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO koordynuje Instytut Muzyki i Tańca, który zlecił Baletowi Cracovia Danza przygotowanie archiwum potrzebnego do przedstawienia międzynarodowemu jury. Wcześniej Instytut zabiegał o wpis na listę krajową. Polonez pierwszy raz pojawił się niej w 2015 roku, w obecności czterech innych tańców narodowych - mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Aby jednak miał szansę zaistnieć na liście międzynarodowej, należało umieścić go ponownie, jako osobną pozycję.
W piątek na miłośników tańców dworskich czeka wielki bal w Auli Florianka, gdzie zaprezentuje się po raz pierwszy zespół HéliosKine. Francuskich tancerzy będzie można zobaczyć także w niedzielę o godz. 16.00 i 17.00 na dziedzińcu Muzeum Czartoryskich.
Festiwal zamknie najnowsze przedstawienie Baletu Cracovia Danza „Planety tańcem poruszone”, który będzie można zobaczyć Teatrze Słowackiego. Spektakl ukazuje za pomocą tańca zjawiska astronomiczne. Pokazana zostanie ponadczasowa wizja kosmosu prezentującą wizualne poruszanie się planet; jak również pojawią się postaci alegoryczne, takie jak m.in.: Astronomia, Słońce, Księżyc. (Obowiązują bezpłatne wejściówki).
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA