Temat udostępnienia mieszkańcom Nowego Sącza basenu zlokalizowanego przy ulicy Kościuszki podnoszony był co jakieś czas. Mieszkańcy interesowali się możliwością korzystania z pływalni - w swoim mieście mają bowiem do dyspozycji jeden kryty basen.
Pływalnia Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu jest basenem sportowym. Ma pięć torów o długości 25 metrów i nie posiada stref rekreacyjnych, ale mimo to wzbudzała spore zainteresowanie. Wielu mieszkańców pytało, czy i kiedy z basenu będzie można korzystać.
Od grudnia wprowadzono zmiany i basen będzie ogólnodostępny. W trzy nadchodzące soboty grudnia: 7, 14 i 21 w godzinach 13.00–20.00 kryta pływalnia mieszcząca się w Kampusie dydaktyczno-sportowym Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu przy ul. Kościuszki 2 będzie dostępna dla mieszkańców.
- 60-minutowy bilet uprawniający do korzystania z pływalni będzie kosztował 22 zł, zaś ulgowy (dzieci, młodzież szkolna, emeryci i renciści) 20 zł. Godziny otwarcia basenu w 2025 roku (poniedziałek-piątek) będą zależne od harmonogramu zajęć studentów. Wszystkie szczegóły będą na bieżąco publikowane na naszej stronie internetowej - informuje ANS.
Przypomnijmy, że od 2012 roku z basenu korzystali z niego studenci wszystkich instytutów i kierunków wchodzących w skład PWSZ, a teraz wydziałów ANS.
Sądecka uczelnia udostępniała także swój basen osobom z organizacji i stowarzyszeń, które podpisały z placówką umowę o współpracy. Mowa tutaj między innymi o Klubie Sportowym Start, Sądeckim Towarzystwie Pływackim oraz Miejskim Klubie Sportowym „Sandecja”.
Powodem był fakt, że w projekcie powstania kampusu IKF PWSZ zapisano, iż basen będzie wykorzystany na potrzeby uczelni, a więc realizacji jej zadań statutowo – dydaktycznych.
- Niezależnie od faktu zakończenia okresu trwałości dla projektu (w ramach którego basen został wybudowany), co nastąpiło 9 kwietnia 2019 roku, dalej nie ma prawnej możliwości komercjalizacji pływalni - wyjaśniał w 2019 roku dla „Gazety Krakowskiej” Sławomir Sikora z Biura Prasowego uczelni. - Oznacza to, że udostępnienie odpłatne byłoby możliwe po 10 latach, od daty rozliczenia projektu. Obecnie, w przypadku komercjalizacji pływalni, uczelni groziłby zwrot pozyskanej dotacji - podkreślał.
