Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy ratować zabytki, od starodruków po malowidła, ikonostasy, cmentarze

Halina Gajda
Ks. Roman Dubec od kilku lat zajmuje się odnawianiem cerkiewnych starodruków. Konserwacja starodruków to kosztowny proces, na który proboszcz szuka wsparcia finansowego w programach
Ks. Roman Dubec od kilku lat zajmuje się odnawianiem cerkiewnych starodruków. Konserwacja starodruków to kosztowny proces, na który proboszcz szuka wsparcia finansowego w programach fot. halina gajda
Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na prace na cmentarzach z I wojny światowej. Niemal sześćset tysięcy złotych z całej kwoty pozyskały parafie różnych wyznań z gorlickiego.

Prawie siedemset tysięcy złotych trafi do Gorlickiego na prace remontowe i renowacyjne przy zabytkach. Głównie do parafii rzymskokatolickich i prawosławnych. Pośród beneficjentów pomocy z województwa są także gminy, najwięcej dostała gmina Łużna na kolejny etap prac na cmentarzu nr 123.- Pieniądze zostaną przeznaczone na remont schodów. Myślę tutaj o tych po lewej stronie, patrząc od dołu. Są po prostu bardziej zniszczone - mówi Kazimierz Krok, wójt gminy. - Prace na cmentarzu rozpoczną się już na początku marca. Podobnie jak w minionym roku będą pomagali nam osadzeni z Zakładu Karnego w Tarnowie. Będziemy chcieli, by ta część cmentarza była gotowa na majowe uroczystości - dodaje na koniec. Na prace przy cmentarzach z I wojny pieniądze dostało też miasto - cmentarz nr 91 oraz Moszczenica na tymczasowe nakrycie otwartych pylonów z kamienia na cmentarzu nr 118 w Staszkówce.

Dwadzieścia tysięcy trafi do Kwiatonia do tamtejszej cerkwi pod wezwaniem św. Paraskewy. - Przeznaczone zostaną na prezbiterium, a konkretnie na konserwację techniczno-estetyczną malowideł z 1904 r. na ścianie za ikonostasem - tłumaczy z kolei Jan Hyra, przewodnik po tejże cerkwi. Pieniądze na renowację kolejnych starodruków dostał także Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach. Ks. Roman Dubec systematycznie, w zasadzie rok po roku dba, by pochodzące czasami sprzed trzystu i więcej lat księgi nie uległy całkowitemu zniszczeniu. Dzięki temu udało się odnowić już około dwudziestu takich białych kruków. Wartość czysto materialna takich ksiąg to jedno, ale emocjonalna to drugie: wystarczy wziąć taką księgę do ręki, zamknąć oczy, a obrazy same się nasuwają: ktoś się z nich modlił, robił notatki na brzegach, komuś nieopatrznie na papier skapnął wosk ze świecy.

- Tym razem do rąk fachowców od odnawiania trafi kolekcja starodruków cerkiewnych z XVII-XVIII wieku, Księgi Apostoł z 1719 r. i Triod Postny z 1743 roku - wylicza ksiądz Dubec. Pieniądze z kasy województwa wesprą w sumie 31 zadań w Gorlickiem. W wielu przypadkach są to kolejne etapy prac konserwatorskich, odtworzeniowych czy remontowych. To w zasadzie jedna czwarta tego, co w zakresie ochrony zabytków będzie się działo w Małopolsce. W sumie w powiecie najwięcej trafiło do parafii rzymskokatolickich - ponad 230 tysięcy złotych, parafie prawosławne otrzymały ponad 210 tysięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska