Prawie siedemset tysięcy złotych trafi do Gorlickiego na prace remontowe i renowacyjne przy zabytkach. Głównie do parafii rzymskokatolickich i prawosławnych. Pośród beneficjentów pomocy z województwa są także gminy, najwięcej dostała gmina Łużna na kolejny etap prac na cmentarzu nr 123.- Pieniądze zostaną przeznaczone na remont schodów. Myślę tutaj o tych po lewej stronie, patrząc od dołu. Są po prostu bardziej zniszczone - mówi Kazimierz Krok, wójt gminy. - Prace na cmentarzu rozpoczną się już na początku marca. Podobnie jak w minionym roku będą pomagali nam osadzeni z Zakładu Karnego w Tarnowie. Będziemy chcieli, by ta część cmentarza była gotowa na majowe uroczystości - dodaje na koniec. Na prace przy cmentarzach z I wojny pieniądze dostało też miasto - cmentarz nr 91 oraz Moszczenica na tymczasowe nakrycie otwartych pylonów z kamienia na cmentarzu nr 118 w Staszkówce.
Dwadzieścia tysięcy trafi do Kwiatonia do tamtejszej cerkwi pod wezwaniem św. Paraskewy. - Przeznaczone zostaną na prezbiterium, a konkretnie na konserwację techniczno-estetyczną malowideł z 1904 r. na ścianie za ikonostasem - tłumaczy z kolei Jan Hyra, przewodnik po tejże cerkwi. Pieniądze na renowację kolejnych starodruków dostał także Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach. Ks. Roman Dubec systematycznie, w zasadzie rok po roku dba, by pochodzące czasami sprzed trzystu i więcej lat księgi nie uległy całkowitemu zniszczeniu. Dzięki temu udało się odnowić już około dwudziestu takich białych kruków. Wartość czysto materialna takich ksiąg to jedno, ale emocjonalna to drugie: wystarczy wziąć taką księgę do ręki, zamknąć oczy, a obrazy same się nasuwają: ktoś się z nich modlił, robił notatki na brzegach, komuś nieopatrznie na papier skapnął wosk ze świecy.
- Tym razem do rąk fachowców od odnawiania trafi kolekcja starodruków cerkiewnych z XVII-XVIII wieku, Księgi Apostoł z 1719 r. i Triod Postny z 1743 roku - wylicza ksiądz Dubec. Pieniądze z kasy województwa wesprą w sumie 31 zadań w Gorlickiem. W wielu przypadkach są to kolejne etapy prac konserwatorskich, odtworzeniowych czy remontowych. To w zasadzie jedna czwarta tego, co w zakresie ochrony zabytków będzie się działo w Małopolsce. W sumie w powiecie najwięcej trafiło do parafii rzymskokatolickich - ponad 230 tysięcy złotych, parafie prawosławne otrzymały ponad 210 tysięcy.