https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Betonowanie" Pustyni Błędowskiej. Fakt czy internetowa burza w szklance wody? Z nowych ścieżek korzystają tłumy turystów. ZDJĘCIA

Paweł Mocny
Ścieżki pieszo-rowerowe na Pustyni Błędowskiej
Ścieżki pieszo-rowerowe na Pustyni Błędowskiej Paweł Mocny
Po zakończeniu budowy ścieżek pieszo-rowerowych na Pustyni Błędowskiej w internecie wylała się lawina negatywnych komentarzy. Dostało się władzom gminy Klucze za rzekome betonowanie naturalnego krajobrazu tego terenu. W rzeczywistości nie ma mowy o żadnym betonowaniu pustyni.

Nowa infrastruktura na Pustyni Błędowskiej

W ub. miesiącu pisaliśmy, że dobiegła końca budowa ścieżek pieszo-rowerowych na terenie gminy Klucze, w tym na Pustyni Błędowskiej. Na nowopowstałą atrakcję w mediach społecznościowych wylała się fala krytyki. Internautom nie spodobało się rzekome betonowanie pustyni.

- Tak, koniecznie trzeba zabetonować, tego właśnie potrzebujemy. Najlepiej za unijne pieniądze, bo unia dobrze płaci za betonowanie rynków i parków – napisał pan Łukasz.

- Ciągle tylko betonują. Kto na to pozwolił? – napisała pani Elżbieta.

- Kto śmiał s*******ić tak piękną pustynię?! To po to się wykarczowało tyle hektarów lasu w celu odsłonięcia piasku, aby teraz to wszystko wyasfaltować? Niech już lepiej zarośnie wszystko, przynajmniej zwierzyna będzie miała się, gdzie wylegiwać. To nie jest hejt, to jest krzyk natury – napisał pan Piotr.

Wśród wielu słów krytyki nie brakuje także głosów zadowolonych turystów i mieszkańców, którzy chętnie korzystają z nowych ścieżek. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu chwalą sobie możliwość pokonania trasy, z której roztaczają się niezwykłe pustynne krajobrazy.

- Do tej pory można było pospacerować jedynie po piasku. Teraz można się przejść wygodną ścieżką, która wcale nie odejmuje urody temu miejscu. Fajnie, że to powstało. Mam jedynie nadzieję, że z biegiem czasu tych ścieżek nie przykryje piach - mówiła pani Izabela spotkana na Pustyni Błędowskiej.

W rzeczywistości w krajobrazie Pustyni Błędowskiej niewiele się zmieniło. Część ścieżek przebiegających po jej terenach znajduje się na granicy pustyni i lasu. Krótki odcinek przy Róży Wiatrów wyłożony jest kostką brukową. Większość ścieżek jest natomiast pokryta twardą nawierzchnią z kruszywa. Asfalt pojawia się jedynie na leśnych odcinkach trasy.

Wzdłuż ścieżek rowerzyści i spacerowicze mają do dyspozycji drewniane ławki i leżaki, na których można odpocząć. Na całym odcinku przebiegającym przez Pustynie Błędowską i okolice zamontowane zostały oświetlenie oraz monitoring. Brakuje jednak oznakowania ścieżek. Jak podają przedstawiciele gminy Klucze znaki pojawią się tam we wrześniu tego roku.

Warto zaznaczyć, że w związku z powstaniem nowej trasy pieszo-rowerowej wprowadzone zostały nowe zasady organizacji ruchu przy Róży Wiatrów. Samochody odwiedzających to miejsce nie będą dojeżdżać do samej pustyni. Przy wjeździe powstały bowiem szlabany.

Powstanie ścieżek pieszo-rowerowych to nie koniec nowości na Pustyni Błędowskiej

Na terenie pustyni ma powstać także centrum edukacji ekologicznej i przemysłowej. W środku będzie można poznać historię Pustyni Błędowskiej oraz wydobycie rud cynku i ołowiu w powiecie olkuskim. Tuż obok stanie ponadto wieża widokowa, której rolę będzie pełniła odpowiednio zaadaptowana wieża szybowa „Dąbrówka”.

Ukraińscy ratownicy medyczni na froncie

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska