https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez wydawania mlionów Kraków zyskał ponad 1000 miejsc postojowych dla samochodów

Piotr Rąpalski
Porzucone samochody stanowią nie tylko ogromne zagrożenie dla środowiska, a czasem i ludzi, ale także zajmują jakże cenne miejsca parkingowe w Krakowie. Od początku roku, w wyniku działań strażników miejskich 1311 takich pojazdów zniknęło z miejskiej przestrzeni. Część z nich trafiła na parking miejski, reszta została usunięta przez samych właścicieli.

Nasza redakcja również często opisywała nadesłane przez Czytelników sytuację, w którym gruchoty zastawiały miejsca postojowe, a często stwarzały niebezpieczeństwo. Informacjami tymi dzieliliśmy się ze strażą miejską.

Przepisy:

Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym straż miejska może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania.

Pojazdy z dróg wewnętrznych mogą być usunięte tylko wtedy, gdy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, czyli np. posiadają wystające ostre elementy, rozbite szyby.

W sytuacji gdy pojazd zaparkowany jest na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia – nie ma podstaw, aby go usunąć. Strażnicy rozmawiają wówczas z właścicielem pojazdu i proszą go o doprowadzenie auta do stanu używalności lub usunięcie go z miejsca.

Przesłankami, które decydują o tym, że pojazd może być uznany jako nieużytkowany są m.in.:

  1. brak aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym
  2. brak aktualnej polisy OC
  3. uszkodzone urządzenia, karoseria lub wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego)
  4. brak kilku z następujących podzespołów: drzwi (ich zamknięć), szyb, kół, opon, świateł
  5. zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazdu

Pojazdy nieużytkowane trafiają na parking miejski. Koszty odholowania oraz koszty postoju na płatnym parkingu ponosi właściciel. Pojazd nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia jego usunięcia, uznawany jest za porzucony z zamiarem wyzbycia się i wówczas przechodzi na własność gminy.

Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

od 16 lat
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 grudnia, 18:36, Gość:

To wszystko kropla w morzu potrzeb,jeśli chodzi o miejsca parkingowe Szczególnie że biednych przyjaciół z za wschodniej granicy przyjechało swoimi furami do miasta co najmniej kilkanaście tysięcy

i co, mieszkają w mieszkaniach czy koczują pod namiotem zabierając miejsca parkingowe? Co za różnica, kto wynajmuje. A tak odnośnie artykułu - SM częściej powinna się przyczepiać do wraków, a nie czekać na zgłoszenie - od groma jest 'kolekcjonerów' co trzymają wraki (taki syndrom zbieractwa), nie używasz - to albo sprzedaj, zezłomuj, albo znajdź sobie jakiś płatny plac żeby to trzymać. Czasem da się nawet zauważyć, że ktoś z samochodu sobie zrobił "piwnice" tzn schowek - taniej wychodzi niż posiadanie prawdziwej piwnicy.

G
Gość
To wszystko kropla w morzu potrzeb,jeśli chodzi o miejsca parkingowe Szczególnie że biednych przyjaciół z za wschodniej granicy przyjechało swoimi furami do miasta co najmniej kilkanaście tysięcy
G
Gość
A ile miejsc stracił wskutek antysamoxhodowej fobii urzędników
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska