Stowarzyszenie już siódmy raz organizuje akcję skierowaną do turystów odwiedzających Tatry. - Staramy się przekazać podstawowe informacje dla osób, które po raz pierwszy wyruszają w góry, albo nie posiadają odpowiedniego doświadczenia, albo nie czują się jeszcze pewnie w górach. Liczymy, że akcja ta pozwoli uświadomić turystów, by nie nie narażali siebie, innych wędrowców, ale i ratowników TOPR, którzy zmierzają na ratunek poszkodowanym – mówi Jan Cięciak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły.
Akcja każdego roku ma różny temat przewodni. W tym roku dotyczy on przyrody tatrzańskiej. - Celem tegorocznej akcji jest nie tylko chęć zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo w górach, ale też troska o wyjątkową tatrzańską faunę i florę. Chcemy, aby każdy, kto odwiedza Tatry, zatrzymał się na chwilę w drodze na szczyt i zachwycił wspaniałą natura. Żeby ciekawość świata roślin i zwierząt skłoniła nas do poznania otaczającej przyrody - choćby wskazania najbardziej popularnych roślin występujących w Tatrach o tak intrygujących nazwach: jak wierzbówka kiprzyca, rojnik górski, arcydzięgiel litwor, aster alpejski, dziewięćsił bezłodygowy, driakiew lśniąca, goryczka kropkowana, omieg górski, miłosna górska czy zabójcza naparstnica. To, co potrafimy nazwać, staje się nam bliższe i tym bardziej chcemy to chronić – mówi Jan Cięciak.
W ramach tegorocznej akcji powstały specjalne broszury z najważniejszymi informacjami z zakresu bezpieczeństwa i przyrody w Tatrach. Z drugiej strony jest mapa szlaków w Tatrach. Stowarzyszenie stworzyło także kolejny materiał filmowy z cyklu "Bezpieczni i rozważni w Tatrach".
- Nam jako parkowi narodowego, który jest najczęściej odwiedzanym parkiem w Polsce, przyświeca cel edukacyjny. Może to już brzmi trywialnie, ale to jest jedna z najskuteczniejszych metod oddziaływania na turystów przybywających w góry. Wszystkie parki narodowe muszą chronić przyrodę, ale jednocześnie chcemy to dobro narodowe udostępniać wszystkich ludziom. I takie akcje pomagają nam docierać z różnymi informacjami do turystów – mówi Anna Pikus z Zespołu Aktywnej Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego.
50 tys. broszur park zamierza rozdawać turystom w Centrum Edukacji Przyrodniczej, w punkcie informacji turystycznej, czy w trakcie imprez plenerowych organizowanych na Podhalu. TPN nadzorował tworzenie ulotek pod kątem merytorycznym.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]