Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne szczepienia na grypę również w krakowskich szkołach

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Adam JastrzęBowski
14 grudnia ruszyła akcja szczepień przeciw grypie w szkołach, które wyraziły zainteresowanie organizacją akcji w placówce. Przypominamy, że od 23 listopada wszystkie osoby pełnoletnie mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy zgłosić się do punktu szczepień.

Organizacja szczepień w szkołach była możliwa dzięki pozyskaniu przez Kraków darowizny – w postaci szczepionek donosowych przeciw grypie – w formie aerozolu do nosa. Dzieci, które nie były uprzednio szczepione przeciw grypie, otrzymają drugą dawkę po przerwie wynoszącej co najmniej 4 tygodnie. Kwalifikację do szczepienia każdorazowo będzie przeprowadzał lekarz. W akcji udział weźmie ponad 60 krakowskich placówek.

Bezpłatne szczepienia realizuje Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie (MCO).

Dodatkowo, mobilne zespoły szczepień, funkcjonujące w ramach MCO, które dotrą do szkół, będą dysponować również szczepionkami przeciw COVID-19 oraz przeciw grypie dla osób 18+. Dzięki temu zarówno nauczyciele, jak i inne osoby pracujące w placówce, będą mogły się kompleksowo zaszczepić.

Zapisz dziecko na szczepienie

Jeżeli szkoła nie zgłosiła się do akcji szczepień, chętni rodzice mogą bezpłatnie zaszczepić swoje dzieci w wieku od 5. roku życia, w placówce MCO przy ul. Wielickiej 267. Aby skorzystać z tej możliwości prosimy o kontakt telefoniczny:

12 446 75 27 – numer czynny 7 dni w tygodniu, w godz. 8.00 – 20.00
730 977 999 – numer czynny w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–20.00.

Szczepienia dla dorosłych

Sprawdź, gdzie możesz się zaszczepić!

Przeciwko grypie można się szczepić tuż po szczepieniu na COVID-19.

Specjaliści zaznaczają, że w czasie pandemii COVID-19 szczególnie wskazane jest zapobieganie zachorowaniu na grypę. Sezon zachorowań na grypę rozpoczyna się w październiku, a kończy w kwietniu.

Wirusem grypy łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczać zakażenia.

Zachorować na grypę może każdy, ale szczególnie ciężko przechodzą ją m.in.: osoby powyżej 65. roku życia, dzieci poniżej 5. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z nadwagą / otyłością, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności czy cukrzycą.

Grypa mija zwykle po kilku dniach. Jednak czasami mogą pojawić się powikłania, które mogą skutkować hospitalizacją lub nawet śmiercią.

Więcej informacji o darmowych szczepieniach przeciw grypie na stronach internetowych gov.pl.

Wolne miejsca na szczepienia przeciw grypie w Krakowie dla osób powyżej 65 roku życia

Urzędnicy informują dodatkowo, że są jeszcze wolne miejsca na szczepienie przeciw grypie dla osób powyżej 65 roku życia. Szczepienia są realizowane w ramach Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia „Zdrowy Kraków”.

Wystarczy, że osoba uprawiona zgłosi się w godzinach otwarcia do punktu szczepień. Nie ma potrzeby przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.
Gdzie można się zaczepić?

S.C.D.Z. „MEDICINA” ul. Barska 12, informacja telefoniczna: od poniedziałku do piątku, nr tel. 12 204 10 10 w godz. od 8.00 do 20.00 oraz w soboty w godz. 8.00 do 14.00
S.C.D.Z. „MEDICINA”, ul. Grzegórzecka 67C, informacja telefoniczna: od poniedziałku do piątku, nr tel. 12 204 10 10 w godz. od 8.00-20.00 oraz w soboty w godz. 8.00-14.00
Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, informacja telefoniczna: od poniedziałku do piątku nr tel. 12 257 82 38 w godz. 8.00-14.00.
COR VITA ul. Kościuszki 35, informacja telefoniczna: od poniedziałku do piątku, nr tel. 12 429 35 35, 12 429 36 63 w godz. 7.00-19.00

Wystarczy, że osoba uprawiona zgłosi się w godzinach otwarcia do punktu szczepień. Nie ma potrzeby przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

Istnieje możliwość bezpłatnej kwalifikacji i zaszczepienia dziecka, w wieku od 6. miesiąca do 5. roku życia, szczepionką iniekcyjną lub donosową w formie aerozolu. Program ten realizuje Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego, w Krakowie, przy os. Na Skarpie 66, w budynku H, gdzie pod numerem 12 622 94 63 rodzic może zarejestrować swoje dziecko.

- Na podstawie wydanego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022, miasto aktywnie zaangażowało się w organizację szczepień przeciw grypie dla: pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, funkcjonariuszy straży miejskiej, osób zatrudnionych w placówkach oświatowych. Od 23 listopada dodatkowo bezpłatnie mogą się również zaszczepić osoby 18+. Szczepienia odbywają się w wybranych punktach szczepień, ale także w Punkcie Szczepień Powszechnych przy ul. Wielickiej 267. Tym samym w 2021 r. każdy mieszkaniec Krakowa może bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie - informują urzędnicy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska