https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biedne domy trują wszystkich. Nieocieplone mury, kopciuchy i 40-letnie piece kaflowe. Rząd chce to zmienić za duże publiczne pieniądze

Zbigniew Bartuś
Nie potrzeba zimy, wystarczy chłodniejszy letni dzień, a zwłaszcza wieczór, byśmy poczuli drapiący gardło i płuca smog...
Nie potrzeba zimy, wystarczy chłodniejszy letni dzień, a zwłaszcza wieczór, byśmy poczuli drapiący gardło i płuca smog... Fot. Mariusz Kapala
Walka o czyste powietrze. Co dziewiąta polska rodzina zatruwa okolicę, bo nie stać jej na ocieplenie domu, zakup sprawnego kotła, ani zmianę paliwa. Półtora miliona gospodarstw pali najpodlejszym węglem w nieefektywnych, średnio 13-letnich, kopciuchach. W co czwartym ubogim domu źródłem ciepła jest piec kaflowy. Wiek? 40 lat! Ponad jedna czwarta najuboższych nie ma dostępu do bieżącej ciepłej wody. Rząd to wie i chce pomóc. Dzisiaj do Sejmu trafi projekt ustawy wprowadzającej mechanizmy wsparcia dla tzw. ubogich energetycznie.

**CZYTAJ TAKŻE:

Wojna ze smogiem: bogatszych zmusić, średniaków zmotywować, uboższym pomóc. Nasz komentarz

**

Przy tworzeniu projektu Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. walki ze smogiem, konsultował się z samorządowcami i ekspertami, m.in. Krakowskiego Alarmu Smogowego. Wziął przy tym pod uwagę zatrważające ustalenia raportu „Domy ubóstwa. Warunki mieszkaniowe osób ubogich” wydanego właśnie przez KAS i firmę doradczą PwC we współpracy z twórcami „Szlachetnej Paczki”.
- Wybraliśmy spośród podopiecznych „Paczki” reprezentatywną grupę ponad 700 gospodarstw domowych w Małopolsce, by zorientować się, w jakim stanie są ich domostwa oraz jak i czym są ogrzewane - wyjaśnia Andrzej Guła, lider KAS.

Bez ciepłej wody, z grzybem

Wyniki są wstrząsające: aż 59 proc. domów jednorodzinnych (mieszka w nich dwie trzecie beneficjentów „Paczki”) jest kompletnie nieocieplonych, a kolejne 14 proc. ma ocieplone tylko niektóre ściany. 90 proc. ogrzewa się węglem i drewnem w ponad dziesięcioletnich piecach.

Wiele gospodarstw ma poważny problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb cywilizacyjnych, np. w 27 proc. nie ma bieżącej ciepłej wody, zaś z powodu chronicznego niedogrzania jesienią i zimą oraz przeciekających dachów w mieszkaniach rozwija się grzyb. W co czwartym domu jednorodzinnym i co dziesiątym lokalu w bloku lub kamienicy głównym źródłem ciepła są piece kaflowe. Średni wiek: 40 lat.

- Raport to krok do opracowania planu działania, w realizację którego powinni włączyć się wszyscy na szczeblu regionalnym i centralnym - uważa Bartosz Jasiołek, partner w PwC.

Chodzi nie tylko o powietrze

Zdaniem Andrzeja Guły raport przedstawia twarde dowody na to, iż w przypadku najuboższych rodzin programy wspierające ocieplenie budynków i wymianę kotłów mają o wiele większe znaczenie, niż sama tylko poprawa jakości powietrza. – Tu chodzi o radykalną poprawę jakości życia wielu tysięcy ludzi - apeluje prezes KAS.

Zastrzega przy tym, że wspieranie najuboższych nie będzie wcale proste. Wynika to jasno z doświadczeń innych krajów (z problemem tym, choć na wielokrotnie mniejszą skalę, mierzyła się m.in. Wielka Brytania), oraz pilotażowego programu pomocy w Skawinie.

Seniorzy na 300 metrach ruiny i milionerzy bez dochodu

Skawiński komitet sterujący stara się stworzyć przejrzyste kryteria: kto i na jakich warunkach może skorzystać ze wsparcia. Nie da się pomagać wszystkim z automatu w oparciu np. o kryterium dochodowe, bo prowadziłoby to do marnowania wielkich publicznych pieniędzy.

Około miliona budynków w Polsce to rudery nadające się do wyburzenia lub radykalnego remontu i modernizacji, w obecnym stanie nie opłaca się ich więc ocieplać. Kolejny problem dotyczy domów o dużym metrażu, np. 300 metrów kw., zamieszkiwanych przez jedną lub dwie sędziwe osoby. Tutaj również zainwestowanie 100 tys. zł w termomodernizację byłoby wątpliwe społecznie i ekonomicznie. Jeszcze inną, ale równie poważną, trudność stanowi ustalenie realnej zamożności (skali ubóstwa) danego gospodarstwa, np. na Podhalu mieszka mnóstwo ludzi o formalnie zerowych dochodach, ale z majątkami wartymi miliony…

- Musimy ustalić, kogo jako społeczeństwo, jako państwo, chcemy w pierwszej kolejności wspierać. Potrzebny jest ogólnopolski kompleksowy program oparty na prostych regułach i procedurach administracyjnych – podkreśla Andrzej Guła. Jego zdaniem, pilotowany przez ministra Woźnego projekt zmierza w dobrym kierunku.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Raz dwa trzy
27 czerwca 2018, 11:57, Mówiąc szczerze;:

Starszym ludziom lepiej będzie w jakimś wielorodzinnym budynku w mieście, gdzie wszędzie blisko, do sklepu, lekarza, kościoła, apteki, jeszcze jakby jakiś ogródek mieli w pod blokiem albo w pobliżu. Po co męczyć się na starość w jakimś wigwizdowie i nosić co chwile węgiel i drewno do pieca żeby nie zamarznąć.

Sp. Ierd. Alaj

c
czyste powietrze
O ludzie, obniżcie do 7 % VAT na pelet i to będzie najprostsza i najlepsza dotacja! Bez armii urzędników i ton papierów. Dobra robota zamiast rozbuchanego piaru. Polecam :) Ani słowa a temat jakie kotły będą dotowane - kto odpowie na pytanie czy wystarczy 5 klasa emisyjności, czy Ekocesign?
s
starszy człowiek
Starsi ludzie mają dzieci , rodzinę, kto później przejmie te domki?
k
krakowianka
a ty za te slowa kiedys zamieszkaż NA ŚMIETNIKU
g
gh
aciebie dac do ich majatku jak nawet smiesz dawac taka propozycje
h
hehe
Robi gawiedź która mieszka w kołchozach zwanych apartamentowiec o powierzchni 60 m 2 gdzie słychać jak sąsiad spuszcza wodę w kiblu a szukanie miejsca parkingowego to niczym starcie pod Grunwaldem .
M
Mówiąc szczerze;
Starszym ludziom lepiej będzie w jakimś wielorodzinnym budynku w mieście, gdzie wszędzie blisko, do sklepu, lekarza, kościoła, apteki, jeszcze jakby jakiś ogródek mieli w pod blokiem albo w pobliżu. Po co męczyć się na starość w jakimś wigwizdowie i nosić co chwile węgiel i drewno do pieca żeby nie zamarznąć.
n
n
W mojej okolicy sa domki starszych ludzi poprostu ich nie stać na lepszy opał. Powinni dostać na zime opał dostarczany miesiecznie i jeśli dalej kopca to zgadzam się nie ma zlituj się.
n
n
Takie domki powinny dostać dobry opał na zime i jeśli dalej kopsca to eksmisja.
g
gosc
Zamiast CPK rozbudować sieci ciepłownicze we wszystkich miastach. CPK wypali, średnio albo wcale.
M
Mieszkaniec
Stać mnie na ogrzewanie gazem. Ale jak ja mam żebrać u " panów" z gazowni o przyłącz 100 m to jednak pozostanę przy stałym paliwie.
T
Tia
Jak kogoś "stać" na zatruwanie powietrza, to jego dom powinien zostać wyłączony z eksploatacji, a lokatorzy powinni zamieszkać w bloku.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska