Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Binarowa: ludzkie szczątki pod podłogą świątyni

Magdalena Jadach
Wierni i turyści poczekają jeszcze długo na zakończenie remontu i otwarcie zabytkowej świątyni w Binarowej
Wierni i turyści poczekają jeszcze długo na zakończenie remontu i otwarcie zabytkowej świątyni w Binarowej Magdalena Jadach
Monety z XVII wieku, ceramiczne naczynia oraz ludzkie szczątki odkryto w trakcie remontu zabytkowego kościoła w Binarowej. Prace wymusiła tegoroczna powódź, która poważnie uszkodziła unikatową budowlę. W kościele została zerwana cała posadzka, wybrano ziemię na głębokość 70 centymetrów.

Odkrywka ujawniła nieznane dzieje świątyni w Binarowej. Niektóre znaleziska kompletnie zaskoczyły jej badaczy, inne potwierdziły wiedzę ze źródeł pisanych i ustnych przekazów. W narożnikach kościoła - zgodnie z przewidywaniami - natrafiono na ludzkie szczątki.

Czytaj także: Piekło w oświęcimskim MOPS-ie: Chu... załatwiliście nam święta!

Tam kiedyś chowano ludzi. Najstarsze pochówki pochodzą z XV wieku. Pamiętają czasy sprzed powstania obecnego kościoła, który wybudowano ok. 1500 r. po pożarze pierwszej świątyni. Po zakończeniu remontu pozostaną w dotychczasowym miejscu.

Istnienie pierwszej, drewnianej budowli sakralnej potwierdzają wykopane naczynia ceramiczne. - Ich kształt i rodzaju wskazuje, że powstały w pierwszej połowie XIV wieku - podkreśla Ligiusz Dworaczyński, archeolog sprawujący pieczę nad pracami w kościele.

Największe zaskoczenie wzbudził murowany schowek pod głównym ołtarzem. We wtorek rano z napięciem oczekiwano na przybycie archeologa, w obecności którego mogło nastąpić jego otwarcie. Emocje rosły z każdą sekundą. Spodziewano się znaleźć przedmioty liturgiczne.

Tajemnicza skrytka o wymiarach 40 na 50 centymetrów miała metr głębokości. Jakież było zdziwienie, kiedy w końcu udało się ją otworzyć. W środku leżał rozbity kieliszek, ludzkie szczątki i... kość kurczaka. Jak tam się znalazła, nie wiadomo. Prawdopodobnie zostawili ją ludzie, którzy układali ostatnią warstwę posadzki w XIX wieku. Później bowiem skrytka pozostawał zamknięta.

Pod ołtarzem znaleziono także XVII-wieczną monetę. To kolejny pieniądz odkryto w czasie prac. Dwa są miedziane, jeden srebrny. Wszystkie trafią, zapewne do binarowskiego muzeum.

Woda naruszyła konstrukcję kościoła. Konieczne było jego ustabilizowanie. W pierwszej kolejności zabezpieczano cenne malowidła ścienne z XVII wieku, dopiero potem przystąpiono do stabilizacji podłoża. W tym celu sprowadzono wiertnicę, dzięki której pracownicy umieścili w podłożu ponad 100 betonowych pali. O wybranej metodzie mówi Krzysztof Mikołajek, konserwator zabytków z Krakowa, który uczestniczy w remoncie kościół: - Jest jeszcze kilka sposobów na ustabilizowanie świątyni, ale one zakładają interwencję w fundamenty kościoła. Te zaś są w dużej mierze zgniłe i nie nadają się już do niczego. W wielu miejscach trzeba je uzupełnić.

Prace idą pełną parę, ale nie wiadomo, kiedy się zakończą. Wciąż trzeba olbrzymich sum na kolejne etapy remontu. Mimo robót, kościół wciąż odwiedzają turyści. - Informuję, że nie ma wejścia do środka, ale i tak przyjeżdżają - mówi przewodniczka Małgorzata Nalepa.

***
Kościół parafialny św. Michała Archanioła w Binarowej należy do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Pochodzi z ok. 1500 r., jego wnętrze zdobią cenne gotyckie rzeźby i malowidła ścienne z XVl-XVll w. Drewniana świątynia zachwyca swoją urodą, jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Podrobili 17 tys. ton paliwa, staną przed sądem
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym**swieta24.pl**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska