Cmentarz w Błoniu pamiątką po I wojnie światowej
Przełomowe batalie frontu wschodniego, jakie toczyły się na terenie Małopolski w pierwszych dwóch latach wojny, wiązały się z olbrzymią liczbą ofiar. Duży, rozciągający się na powierzchni blisko 1500 metrów kwadratowych, cmentarz w Błoniu jest pamiątką walk, które toczone były nad Białą i Dunajcem w latach 1914 i 1915. Na nekropolii spoczywa 208 żołnierzy austro-węgierskich oraz 104 z armii rosyjskiej.
Cmentarz zaprojektował Heinrich Scholz. Składa się z siedmiu grobów zbiorowych oraz blisko trzystu pojedynczych. Główny element cmentarza stanowi pomnik w formie masywnego krzyża z kamiennych bloków.
Kosztowny remont nekropolii
W trakcie prowadzonych w tym roku prac udało się odnowić i uzupełnić zarówno kamienne nagrobki, jak również pomnik z krzyżem oraz okalające cmentarz ogrodzenie. Uporządkowano również drzewostan.
- To bardzo ważne miejsce, pamiątka I wojny światowej i jeden z największych w Małopolsce zabytków sztuki cmentarnej. Bardzo się cieszymy, że przy tak znacznym udziale środków zewnętrznych udało się go wyremontować– mówi Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
Prace były możliwe dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (54 tys. zł), Urzędu Wojewódzkiego (36 tys. zł) i Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego (13 tys zł). Resztę dopłacił samorząd gminy. Całość kosztowała blisko 180 tys zł.
- Cmentarz usytuowany jest przy głównej drodze, jest jedną z wizytówek naszej miejscowości. Prezentuje się bardzo okazale – przyznaje Antoni Batko, sołtys Błonia.
11 listopada na nekropolii odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?
