Bobowa jest jednym z tych miast, w którym odbywają się historycznie inscenizacje, nawiązujące do wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Inicjatorom przyświeca idea upamiętnienia ofiar, ale też upowszechnianie wiedzy o dramatycznych wydarzeniach sprzed 41 lat.
- Rekonstrukcja ma na celu pokazanie młodzieży, a starszym przypomnienie bezsensownego zachowania „władzy ludowej” w stosunku do protestującej ludności cywilnej, oraz brutalne zachowanie ówczesnych jednostek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, Milicji Obywatelskiej i Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej – podkreślają organizatorzy.
Na bobowskim rynku pojawiły się więc piesze i zmotoryzowane patrole milicji i ZOMO, zainscenizowane zostały kontrole przechodniów oraz pojazdów, a także przemarsz demonstrantów. Rekonstruktorzy zadbali o jak największą liczbę rekwizytów z tamtych lat.
Z historii Stanu Wojennego w Gorlicach i okolicy
Andrzej Ćmiech, nieżyjący już miłośnik lokalnej historii, w jednej ze swojej publikacji przypomniał, że tylko w noc wybuchu stanu wojennego internowanych zostało wielu mieszkańców.
- Na mocy dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego ogłoszonego 13 grudnia 1981 r. przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego, oprócz Marka Machowskiego aresztowano w Gorlicach: Waleriana Woźniaka, Mieczysława Dyląga, Janusza Kopacza, Romana Stawiarskiego i Krzysztofa Holendra z FMWiG Glinik oraz Bogdana Wąsika z PKS - Gorlice, Jana Jawora z Polmo, Wacława Ochaba ze Spółdzielni Inwalidów Cel, Franciszka Bratańca z Zakładów Drzewnych Forest i Adolfa Hałgasa z Rafinerii Nafty Glimar. Łącznie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. internowano 11 gorlickich działaczy NSZZ "Solidarność” - przypomniał.
Historyczny materiał Andrzeja Ćmiecha o wydarzeniach z grudnia 1981 roku w Gorlickiem
W Bobowej nie tylko rekonstrukcja
Rekonstrukcja na bobowskim rynku to nie jedyne nawiązanie do historii. Został bowiem również ogłoszony konkurs na reportaż z inscenizacji tego wydarzenia. Za najlepsze reportaże, celem wyróżnienia i docenienia biorących udział w konkursie, przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Prace konkursowe można przesyłać na adres email: [email protected] do 13 grudnia 2022 r. do godziny 13:00.
- Piernikowe warsztaty w GOK-u w Sękowej. Było bardzo korzennie, lukrowo i kolorowo
- Parking nad Ropą jest taki, jak widać. Może skorzystamy z pomysłu firmy z Korzennej?
- Mikołaj, który przyjechał do Małastowa nie miał sań, a zamiast reniferów - ciągnik
- Ile zapłacimy za choinkę prosto z lasu? Oto oferta nadleśnictwa w Gorlicach i Łosiu
- Po lawendzie przed parkową altaną zostały resztki włókniny i dziury po roślinach
- Wielkie "chlup" do Sękówki. Tym razem w mikołajowych czapach i piłkarskim szaliku
