https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brutalne zabójstwo i oskórowanie studentki. Sędzia ponad 8 miesięcy sporządza pisemne uzasadnienie wyroku dożywocia na Roberta J.

Do 15 września 2023 roku ma być gotowe uzasadnienie nieprawomocnego wyroku krakowskiego sądu, zgodnie z którym Robert J. został skazany na dożywocie za brutalne zabójstwo i oskórowanie studentki UJ Katarzyny Z. Przygotowanie takiego dokumentu trwa już ponad osiem miesięcy, a tymczasem sędzia referent "ze względu na skomplikowany charakter sprawy" poprosił o jeszcze więcej czasu. Robert J. już od sześciu lat jest w areszcie, a jego obrońca nie może złożyć apelacji, dopóki nie będzie gotowe pisemne uzasadnienie.

Oskórowanie studentki. Kiedy uzasadnienie wyroku na Roberta J.?

Nieprawomocny wyrok na Roberta J. zapadł 14 września ubiegłego roku. Prokuratura oskarżyła mężczyznę o okrutne zabójstwo studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1998 roku, a sąd, po trwającym ponad 2 lata procesie, potwierdził ustalenia śledczych i skazał Roberta J. na dożywocie.

W czasie śledztwa mężczyzna kategorycznie zaprzeczał zarzutom i nie przyznawał się do winy. Przekonywał, że nie znał Katarzyny Z. Ostatecznie jednak sąd uznał, że oskarżony jest winny dokonania zabójstwa: "z motywacji, zasługującej na szczególne potępienie". Stwierdził również, że po dokonaniu zbrodni Robert J. zbezcześcił ciało ofiary i pokroił je na kawałki, które następnie wyrzucił do rzeki Wisły.

Prokuratura powołała wielu ekspertów. Sięgnięto m.in. po zagranicznych specjalistów z Hiszpanii i Portugalii, którzy wypowiedzieli się na temat tortur, zadanych ofierze. Również specjaliści z amerykańskiego FBI wspierali pomocą policjantów z krakowskiego Archiwum X, którzy badali sprawę.

Mecenas Łukasz Chojniak, który bronił mężczyzny, po ogłoszeniu wyroku zapowiedział, że złoży apelację. - Mam nadzieję, że sąd drugiej instancji podzieli nasze zdanie - mówił. - Nie przekonały mnie argumenty z niejawnego uzasadnienia sądu. Moim zdaniem Robert J. nie jest sprawcą tego zabójstwa, a wyrok uniewinniający odsuwa się w czasie - przekonywał mecenas Łukasz Chojniak.

Szkopuł w tym, że obrońca Roberta J. może złożyć apelację do Sądu Apelacyjnego dopiero w momencie, gdy sędzia, który wydał wyrok w tej sprawie, sporządzi jego pisemne uzasadnienie. Tego wciąż jednak nie ma. Mimo że od wydania nieprawomocnego wyroku minęło już ponad osiem miesięcy.

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie zgodził się, żeby sędzia referent dostał jeszcze trochę czasu na sporządzenie uzasadnienia wyroku. - Termin został przedłużony do 15 września 2023 roku - poinformowała w rozmowie z nami Joanna Specjał z biura prasowego krakowskiego sądu.

Przyczyną jest "bardzo obszerny materiał dowodowy" i "skomplikowany charakter sprawy".

- Ocena materiału dowodowego musi być drobiazgowa i wszechstronna. Tylko w przedłużonym terminie sędzia może sporządzić uzasadnienie wyroku rzetelnie - przekonuje nas Joanna Specjał.

Będzie gotowe po roku od wydania przez sąd nieprawomocnego wyroku.

Robert J. od sześciu lat przebywa w tymczasowym areszcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zezorro
Prawdopodobnie wrabiają niewinnego człowieka. Materiał dowodowy w tej sprawie, to po prostu jakaś karykatura z kryminalistyki. Karykatura.

Bardzo podobnie dzieje się też w sprawie zamordowanej pod Tarnowem Iwony Cygan. Tutaj, nieoczywisty, ale dość dobry trop prowadził do pewnego policjanta z Dąbrowy Tarnowskiej. Oczywiście ten trop szybko zarzucono a zaczęto wrabiać lokalnego awanturnika, który z czasem okazał się nie być wcale takim awanturnikiem. No, ale na takim najłatwiej psy wieszać, a ludziom łatwo przychodzi krzyczeć "na szubienicę!".

Oto smutna prawda o wymiarze sprawiedliwości i organach ścigania w Polsce - byle dalej od nich, byle dalej.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska