https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brzeszcze. Będą wydobywać także gaz? Na razie sprawdzają, gdzie występuje i ile go jest

Bogusław Kwiecień
Od kilku tygodni po gminie przemieszcza się grupa wielkich pojazdów. Okazuje się, że ich obecność jest związana z pomiarami sejsmicznymi, dzięki którym ma być wiadomo, gdzie i jak duże są złoża gazu pod Brzeszczami

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi poszukiwania gazu pod Brzeszczami. Tutejsi mieszkańcy nie są tym zaskoczeni. Miejscowa kopalnia należy do najbardziej metanowych w Polsce i są przekonani, że gazu w głębi ziemi jest tutaj pod dostatkiem.

Od kilku tygodni po gminie przemieszcza się grupa wielkich pojazdów. Okazuje się, że ich obecność jest związana z pomiarami sejsmicznymi, dzięki którym ma być wiadomo, gdzie i jak duże są złoża gazu pod Brzeszczami. - Badania prowadzi Geofizyka Toruń na zlecenie PGNiG. Prowadzone są w różnych miejscach na terenie całej gminy - potwierdza Cecylia Ślusarczyk, burmistrz Brzeszcz. - Nie mamy jednak jeszcze danych, jak duże mogą to być złoża - dodaje.

Mieszkańcy nie wątpią, że gazu jest tutaj pod dostatkiem i mają nadzieję, że PGNiG będzie chciało je wykorzystać. - Już w tej chwili przy okazji wydobycia węgla w kopalni pozyskiwany jest metan, który kupuje m.in. chemiczna firma Synthos z Oświęcimia - mówi Krzysztof Wójcik, jeden z mieszkańców. - Z pewnością głębiej jest go jeszcze więcej - dodaje z przekonaniem. Jego zdaniem, wydobycie gazu byłoby dla gminy wielką szansą.

Badania nie powodują szkód. Wspomniane pojazdy, tzw. wibrosejsy wzbudzają drgania, które przenikają w głąb ziemi na 2-3 km. Sygnały odbijają się od warstw geologicznych i są przechwytywane przez sondy. Ich analiza pozwala określić skład i wielkość złóż.

W PGNiG wyjaśniają, że przetwarzanie i interpretacja zebranych danych, tym razem w warunkach biurowych z użyciem sprzętu komputerowego wysokiej mocy obliczeniowej, potrwa kolejnych kilka miesięcy. Wyniki projektu posłużą do oceny opłacalności produkcji metanu z pokładów węgla otworami wierconymi od powierzchni.

Celem starań Grupy PGNiG - poza produkcją cennego surowca, jakim jest metan (główny składnik gazu ziemnego) - jest także przyczynienie się do poprawy bezpieczeństwa pracy górników w kopalniach przez zmniejszenie zagrożenia wybuchami metanu oraz do zmniejszenia naturalnej emisji metanu z kopalń do powietrza.

Badania prowadzone przez Geofizykę Toruń wykorzystał PZ nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach. Klasy górnicze na zajęciach w terenie miały okazję zobaczyć, jak pracują wibrosejsy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Górecki
Wykorzystanie zasobów które i tak są to najlepszy z możliwych sposobów. Ważne by być samowystarczalnym. Jak widać jest zapotrzebowanie na metan, więc jest to komercyjnie uzasadnione. Synthos ma spore potrzeby. A dalszy rozwój tak dużej firmy wymaga dobrych surowców. Po odejściu z giełdy raczej należy liczyć na przyspieszenie realizacji różnych inwestycji i innych pomysłów, więc surowce na pewno spółce się przydadzą. A to tylko będzie z korzyścią dla nas wszystkich.
G
Grzegorz G.
nie wolno się nam uniezależniać od Rosji i Niemiec, nie wolno to nasi bracia... Brzeszcze protestują
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska