Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Barbórkę świętuje kilkanaście kopalni w Małopolsce. Są obchody u górników podziemnych i tych z zakładów odkrywkowych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kopalnia Soli Wieliczce trasa turystyczna
Kopalnia Soli Wieliczce trasa turystyczna Anna Kaczmarz / Polska Press
Górnicy szykują się do obchodów Barbórki, które przypadają na 4 grudnia. W Małopolsce mamy kilkanaście kopalni, a w nich tysiące pracowników. Większość to odkrywkowe kopalnie, w których wydobywa się różnego rodzaju kamień. Są też wyjątkowe kopalnie turystyczne - to kopalnie soli w Wieliczce i Bochni oraz dwie kopalnie węgla kamiennego w zachodniej części województwa.

Jedne kopalnie planują obchody Dzień Górnika pod ziemią, inne na powierzchni. Jak mówią górnicy harmonogram zwykle jest podobny, niezależnie czy zakład prowadzi prace pod ziemią, czy prace odkrywkowe na swoje święto organizują akademie - zwykle z uhonorowaniem górników oraz modlitwy.

Barbórka pod ziemią

Najhuczniej święto obchodzi Kopalnia Soli Wieliczka. Rozpoczyna już w piątek, 1 grudnia 2023 r. o godz. 17 od mszy ku czci św. Barbary w kaplicy św. Kingi celebrowanej przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po mszy o godz. 19 będzie uroczysta akademia w Komorze Warszawa.

- W programie obchodów mamy prezentację filmu barbórkowego, wręczanie odznaczeń państwowych, resortowych i związkowych. Chociaż wydobycia soli już nie ma, kopalnia jest obiektem turystycznym, to wciąż prowadzimy prace zabezpieczające, a to są prace górnicze - podkreśla Anna Włodarska z biura prasowego Kopalni Soli Wieliczka.

Dwie kopalne soli i dwie kopalnie węgla

Małopolska to szczególne miejsce, bo ma dwie kopalnie soli (druga jest w Bochni, która do Dnia Górnika przygotowuje się za tydzień) i tyle samo kopalni węgla kamiennego.

Małopolskie kopalnie węgla kamiennego to Zakład Górniczy Brzeszcze oraz Kopalnia Węgla Kamiennego Janina w Libiążu. Obie te kopalnie należą do spółki Tauron Wydobycie i pracownicy obu tych kopalni nie planują hucznego świętowania, bo są obecnie w żałobie. Solidaryzują się bowiem z należącym do spółki Tauron Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, gdzie we wtorek zginęło czterech górników.

Kopalnie kamienia stosowanego w budownictwie

W województwie małopolskim najwięcej jest kopalni odkrywkowych, których patronka także jest św. Barbara. W tych kopalniach pracuja górnicy, którzy wydobywają kamień stosowany w budownictwie jako materiał wykończeniowy oraz w budownictwie drogowym i kolejowym, także jako kruszywa do betonu i zapraw. Są też te kamienie mielone i używane do odsiarczania spalin czy wapniowania gleby.

W budownictwie ogromne zastosowanie ma surowiec z Kopalni Wapienia Czatkowice oraz Kopalni Odkrywkowych Surowców Drogowych w Rudawie oraz dolomit, który w Małopolsce jest wydobywany w kopalniach w: Dubiu, Libiążu i Jaroszowicach. Są też dwie kopalnie piaskowca w Klikuszowej i kamieniołom Mucharz-Skawce. W gminie Krzeszowice wydobywa się skały wulkaniczne w Kopalni Porfiru Zalas i Kopalni Diabazu Niedźwiedzia Góra w Tenczynku. A Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa mają kopalnię wydobycia granitu ozdobnego w okolicy Marszowic w powiecie wielickim. Do kopalni zaliczane są liczne żwirownie na terenie województwa.

Gmina Wielka Wieś jest jedną z najlepszych pod względem jakości życia w Małopolsce

Najlepiej żyje się w Krakowie i trzech okolicznych gminach. ...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska