Aby doszło do referendum, musieli znaleźć minimum 1700 mieszkańców gminy, którzy poprą pomysł odwołania Teresy Jankowskiej.
- Do 5 sierpnia musimy dostać oficjalny wniosek o przeprowadzenie referendum i listę osób, które popierają tę inicjatywę - tłumaczy Andrzej Ślęczak z Państwowej Komisji Wyborczej w Krakowie. - Od tej daty mamy dwa miesiące na ogłoszenie terminu referendum - dodaje.
Do wniosku załączony musi być spis zarzutów, jakie mają mieszkańcy do lokalnych władz. Lista jest już gotowa. Głównym powodem jest upadek kopalni i złe zarządzanie gminą.
- W 2010 roku Jankowska podjęła uchwałę popierającą niekorzystne dla kopalni warianty przebiegu drogi ekspresowej S1, przez co kopalnia jest likwidowana - tłumaczy Waldemar Wolant, współorganizator akcji referendalnej. - Uważa, że konsultowała to z mieszkańcami, ale nie ma nikogo, kto by to potwierdził - wyjaśnia.
Kolejnym powodem jest m.in. wysoka cena za wodę. Mieszkańcy Brzeszcz płacą 9 złotych za metr sześcienny.
- Też uważam, że woda jest u nas bardzo droga, ale to nie z mojej winy - mówi burmistrz Teresa Jankowska. - Dostarczana jest z Tychów, a tam jest wyższa taryfa, na co nie mamy wpływu.
Jak wielokrotnie burmistrz podkreślała, nie ma nic wspólnego z restrukturyzacją kopalni. Jej argumenty nie trafiają do mieszkańców. Chciała to wyjaśnić. - Dzień przed protestem w obronie kopalni zorganizowałam nadzwyczajną sesję w urzędzie - mówi Jankowska. - Był dyrektor kopalni i dyrektor Kompanii Węglowej. Chcieliśmy powiedzieć ludziom, kto jest odpowiedzialny za wydane decyzje, ale żaden ze związkowców na spotkaniu się nie zjawił - dodaje.
Lista argumentów za odwołaniem
Brak działań, aby obniżyć cenę wody i śmieci
Zaniechanie działań, aby rozbudować kanalizację
Zapaść kulturalna, likwidacja m.in. lokalnej gazety
Brak dofinansowania dla lokalnego sportu
Doprowadzenie do degradacji budynku basenu
Brak w szkołach klas o profilu sportowym
Brak żłobka i miejsc w przedszkolach
Olbrzymie koszty administracji urzędu i gminy
Brak ochrony wewnętrznego rynku handlu i usług, sprzedaż gruntów pod galerię handlową
Pozytywne zaopiniowanie przebiegu drogi S1, co stanowi zagrożenie dla funkcjonowania KWK "Brzeszcze", a tym samym likwidację miejsc pracy oraz brak wpływów do budżetu gminy z tytułu podatków
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
