W Jawiszowicach uczczono pamięć amerykańskiego lotnika sierżanta Alvina J. Ellina zastrzelonego 74 lata temu po wyskoczeniu na spadochronie z uszkodzonego samolotu bombowego wracającego z nalotu na Blachownię i tamtejsze zakłady chemiczne. Kule niemieckiego żandarma dosięgnęły sierżanta jeszcze w powietrzu. Nie miał jakiejkolwiek szansy podjęcia walki czy poddania się.
W pierwszej części uroczystości odbyła się prelekcja historyczna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Jawiszowicach, podczas której Janusz Wróbel, autor powstającego opracowania o niemieckich bateriach przeciwlotniczych wokół Auschwitz przybliżył historię nalotów amerykańskiego lotnictwa z końca II wojny.
Przypomniano także dalszą historię amerykańskiego lotnika, który został pochowany 19 października 1944 roku przy płocie obok kaplicy na Jawiszowickim cmentarzu. Po wyzwoleniu 21 października 1945 roku przeniesiono jego szczątki i uroczyście pochowano we właściwej mogile, wtedy jeszcze jako nieznanego lotnika.
Powtórnie był ekshumowany 18 października 1947 roku, a jego szczątki rozpoznane już jako sierżanta Alvina J. Ellina zostały zabrane przez przedstawicieli Armii Stanów Zjednoczonych na jeden z amerykańskich cmentarzy wojskowych. Lotnik ten w chwili śmierci miał 19 lat, był tylnym strzelcem w bombowcu. Z całej dziesięcioosobowej załogi, która wyskoczyła na spadochronach nad Jawiszowicami zginął tylko on. Ośmiu trafiło do niewoli, a jeden dzięki pomocy okolicznych mieszkańców i żołnierzy z oddziału Armii Krajowej powrócił do swej jednostki we Włoszech. Zestrzelony nad Jawiszowicami przez niemiecką baterie przeciwlotniczą Flak stacjonującą w Przecieszynie samolot to Boeing B-17 "Latająca Forteca" o imieniu własnym Św. Franciszek (St.Francis).
W drugiej części goście wraz z młodzieżą na cmentarzu w Jawiszowicach złożyli wiązanki i zapalili znicze. Wartę honorową przy symbolicznym grobie sierżanta Ellina zaciągnęła 13 Drużyna Harcerska „Widmo” z Brzeszcz. Ponadto w uroczystościach wzięły udział władze gminy Brzeszcze z burmistrzem Radosławem Szotem, przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Kolasą, radni, przedstawicielka biura poselskiego Beaty Szydło Iza Miłkowska, poczet sztandarowy górników wraz z przedstawicielami dyrekcji z Zakładu Górniczego Brzeszcze - Tauron Wydobycie SA, przedstawiciele rady sołeckiej Jawiszowic oraz organizacje pozarządowe, OSP i Koła Gospodyń Wiejskich. Licznie przybyła tez młodzież.
Uroczystości zostały zorganizowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Jawiszowicach Szkoły Podstawowej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wraz z Zespołem Szkolno-Przedszkonym nr 5 w Brzeszczach. Honorowy patronat nad uroczystościami objęli burmistrza Brzeszcz, Klub Gazety Polskiej z Brzeszcz oraz Fundacje Pobliskie Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau.
Sensacyjne znalezisko w Harmężach. W dno stawu rybackiego by...
ŚWIĘTA 2018: ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Koniec sztucznych ogni na Sylwestra