https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa biogazowni w Libiążu coraz bliżej. Jest decyzja środowiskowa. Zawarto umowę społeczną z mieszkańcami. Nie będzie śmierdzieć?

Sławomir Bromboszcz
Budowa biogazowni w Libiążu coraz bliżej. Jest decyzja środowiskowa
Budowa biogazowni w Libiążu coraz bliżej. Jest decyzja środowiskowa Wodociągi Chrzanowskie
Nowoczesna biogazownia ma powstać na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Gromieckiej w Libiążu. Wykonany został kolejny krok w kierunku jej budowy. Wydana została decyzja środowiskowa, teraz ma zostać podpisana umowa społeczna z mieszkańcami. Inwestycja ma przynieść wiele korzyści, mieszkańcy obawiają się jednak uciążliwości.

Budowa biogazowni w Libiążu coraz bliżej. Jest decyzja środowiskowa

Budowa biogazowni to wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Chrzanowskich oraz Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie. Dobiega końca proces decyzyjny związany z dokumentacją. W czerwcu br. wydana została decyzja środowiskowa, zakończyła się także procedura ustanowienia celu publicznego. Wodociągi Chrzanowskie w czerwcu br. złożyły wniosek o dofinansowanie budowy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W najbliższych tygodniach nastąpi rozstrzygnięcie naboru.

Dążymy do samowystarczalności energetycznej całej naszej spółki, co oznacza również spore oszczędności w zakupie prądu, które przełożą się na zmniejszenie kosztów wody i ścieków. Warto dodać, że większość tej energii pochodzi z eksploatowanej i ostatnio zmodernizowanej biogazowni na oczyszczalni w Chrzanowie, która zapewnia prawie stuprocentową samowystarczalność energetyczną tego obiektu. Inwestycja w Libiążu pozwoli skokowo zwiększyć produkcję zielonej energii - podkreśla Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskich.

Z pomocą tej instalacji odpady biodegradowalne, takie jak resztki jedzenia czy rośliny, będą poddane rozkładowi, przekształcając się w naturalny nawóz - kompost, nadający się do stosowania w rolnictwie i ogrodnictwie. W procesie tym powstaje metan, czyli gaz cieplarniany, który po przedostaniu się do atmosfery wyrządza większe szkody niż dwutlenek węgla. W biogazowni metan nie wydostaje się na zewnątrz, ale jest wykorzystywany do produkcji energii.

W przypadku uzyskania przez Wodociągi Chrzanowskie dotacji rozpoczną się kolejne działania zmierzają do budowy biogazowni. Inwestycja ma być realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Budowa powinna rozpocząć się w 2026 roku, a przekazanie do eksploatacji miałoby nastąpić do końca 2028 roku.

Zawarto umowę społeczną z mieszkańcami. Nie będzie śmierdzieć?

Mieszkańcy gminy Libiąż w związku z planowaną inwestycją obawiają się uciążliwości zapachowych, a także zwiększonego ruchu samochodów ciężarowych. Inwestycja będzie realizowana w rejonie, gdzie już działają "nieprzyjemne" zakłady. Uciążliwości zapachowych generuje m.in. ferma drobiu.

W miniony wtorek (20 sierpnia) odbyło się spotkanie mieszkańców ul. Gromieckiej i Moczydła w Libiążu z przedstawicielami Wodociągów Chrzanowskich. Podczas spotkania prezes spółki zapewniał, że inwestycja oddalona od najbliższych zabudowań mieszkalnych o blisko kilometr nie będzie generować żadnych uciążliwości. Według zapewnień procesy, które generują zapachy będą odbywać się w filtrowanej hali z podciśnieniem albo w szczelnych komorach lub tunelach, dlatego mają nie być odczuwane przez mieszkańców. Biogazownia ma przyjmować wyłącznie odpady wytwarzane w gminach członkowskich związku. Prezes zadeklarował także zawarcie umowy społecznej z mieszkańcami.

Jesteśmy spółką samorządową, dbającą o najbliższą okolicę. Wsłuchujemy się w głosy i obawy mieszkańców, dlatego prowadzimy odpowiedzialną politykę dobrego sąsiedztwa. Stąd też sprawdzony już na osiedlu Borowiec w Chrzanowie pomysł zawarcia „umowy społecznej” z mieszkańcami tej części Libiąża - deklaruje Łukasz Brzózka.

W myśl umowy społecznej spółka zobowiązała się do współfinansowania inwestycji drogowych w rejonie oczyszczalni ścieków, gdzie ma powstać biogazowania. Dzięki temu dodatkowy ruch samochodów ciężarowych dowożących odpady do biogazowni ma być mniej uciążliwy. Ponadto przy oczyszczalni mają zostać zasadzone nowe drzewa, które stanowić będą dodatkową, naturalną barierę przed ewentualnym hałasem. Wodociągi zobowiązały się także do natychmiastowej reakcji, w sytuacji gdyby jednak jakieś uciążliwości się pojawiły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska