https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Muzeum KL Plaszów w Krakowie. Pojawiają się drogi, betonowe siedziska, będzie spotkanie

Piotr Rąpalski
Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Jednostka zarządzana jest przez Muzeum Krakowa.Muzeum powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5-6 tys. ludzi.
Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Jednostka zarządzana jest przez Muzeum Krakowa.Muzeum powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5-6 tys. ludzi. Andrzej Banaś
Od kilku tygodni trwają prace przy rewitalizacji rozległego terenu po byłym obozie Plaszow. Jak przebiega ten proces? Co już zostało zrobione, a jakie prace dopiero się rozpoczną? Co dalej z inwestycją Muzeum KL Plaszow? Urzędnicy zapraszają na spotkanie w tej sprawie, a my z aparatem poszliśmy w teren. Inwestycja budzi spore kontrowersje, a grupa mieszkańców czujnie patrzy urzędnikom i budowlańcom na ręce.

Zagospodarowanie terenu po byłym obozie koncentracyjnym Plaszow to pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow. Umowa przewiduje uczytelnienie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy. Powstaną także punkty terenowe i przystanki historyczne oraz tablice z informacjami i regulaminami. W ramach prac wykonawca postawi konstrukcje pod makiety przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku oraz elementy tzw. małej architektury. W obrębie upamiętnienia utworzone zostaną również okna archeologiczne.

Mieszkańcy mają jednak kilka zarzutów co do prowadzenia prac: "Martwią nas nieodpowiednio składowane odpady po ścieżkach, którymi zasypane zostały drzewa. Zwrócimy się do Muzeum KL Plaszow o interwencję" - pisze na FB Akcja Ratunkowa dla Krakowa. Działa też grupa "Mamy oko na Miejsca/Park Pamięci Plaszow"

Inwestycja finansowana jest przez Gminę Miejską Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie w sprawie Muzeuk KL Plaszow

Spotkanie online z Moniką Bednarek i Ewą Piasecką z Muzeum KL Plaszow odbędzie się we wtorek, 24 października, o godz. 18.00. Spotkanie poprowadzi Jacek Stawiski.

Link do transmisji pojawi się na profilu Muzeum KL Plaszow na Facebooku.

Prace budowlane na terenie byłego obozu Plaszow rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia i potrwają do końca br. Wykonawcą robót jest firma RE-Bau Sp. z o.o.

Przypominamy, że obóz koncentracyjny Plaszow został założony na terenie dwóch cmentarzy żydowskich: nowego cmentarza gminy krakowskiej przy ul. Abrahama 3 oraz starego cmentarza gminy podgórskiej przy ul. Jerozolimskiej 25. Do dzisiaj zachowały się ruiny hali przedpogrzebowej nowego cmentarza krakowskiej gminy żydowskiej oraz ponad 600 grobów na terenie cmentarza gminy podgórskiej. Obie nekropolie sąsiadowały ze sobą; rozdzielone były ulicą Jerozolimską, obecnie zachowaną jedynie w formie wąskiej ścieżki.

Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
Tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat upamiętnia pomnik ku czci tych biednych ludzi narodowości żydowskiej i to powinno wystarczyć. Teren na którym podczas II wojny światowej Niemcy zainstalowali obóz dla semitów nie powinien być przeznaczony na muzeum tylko zagospodarowany jako Park albo teren pod inwestycje mieszkaniowe. Cały Kraków jest także jednym wielkim cmentarzyskiem, dlaczego akurat to miejsce ma być wyodrębnione ? Niech sobie Żydzi wybuduję replikę obozu w Izraelu, przywiozą sobie ziemi z wykopów z tego miejsca i nie będą musieli już tu przyjeżdżać. Jeżeli oszołomstwo na siłę , bez pytania mieszkańców o przeznaczenie tego miejsca chce tego muzeum, to niech zrobi , to solidnie z kanalizacją i innymi mediami, wybudowaniem baraków i budynków administracji , tak aby mogły się tam np. zakwaterować niesławne wycieczki młodzieży z Izraela. Nie ma już w Krakowie, Niemców, Rosjan, Żydów i trzeba się w końcu z tym pogodzić. Mamy już XXI wiek, świat idzie do przodu, a nasi politycy i histerycy cały czas tkwią w średniowieczu i XX wieku. Czy to naprawdę ma jakiś sens?

Popatrzmy co się dzieje w Izraelu i strefie Gazy ? Tam żadnych muzeów nie budują. Mordują się wzajemnie tak jak ruskie w wojnie domowej na Ukrainie. Żal mi ludzi którzy cierpią w tych konfliktach, ale trudno jednoznacznie określić się po którejkolwiek ze stron, bo sami są sobie winni tego co się u nich dzieje bo to oni sami wybierali kto będzie nimi rządził.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska