Zagospodarowanie terenu po byłym obozie koncentracyjnym Plaszow to pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow. Umowa przewiduje uczytelnienie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy. Powstaną także punkty terenowe i przystanki historyczne oraz tablice z informacjami i regulaminami. W ramach prac wykonawca postawi konstrukcje pod makiety przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku oraz elementy tzw. małej architektury. W obrębie upamiętnienia utworzone zostaną również okna archeologiczne.
Mieszkańcy mają jednak kilka zarzutów co do prowadzenia prac: "Martwią nas nieodpowiednio składowane odpady po ścieżkach, którymi zasypane zostały drzewa. Zwrócimy się do Muzeum KL Plaszow o interwencję" - pisze na FB Akcja Ratunkowa dla Krakowa. Działa też grupa "Mamy oko na Miejsca/Park Pamięci Plaszow"
Inwestycja finansowana jest przez Gminę Miejską Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkanie w sprawie Muzeuk KL Plaszow
Spotkanie online z Moniką Bednarek i Ewą Piasecką z Muzeum KL Plaszow odbędzie się we wtorek, 24 października, o godz. 18.00. Spotkanie poprowadzi Jacek Stawiski.
Link do transmisji pojawi się na profilu Muzeum KL Plaszow na Facebooku.
Prace budowlane na terenie byłego obozu Plaszow rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia i potrwają do końca br. Wykonawcą robót jest firma RE-Bau Sp. z o.o.
Przypominamy, że obóz koncentracyjny Plaszow został założony na terenie dwóch cmentarzy żydowskich: nowego cmentarza gminy krakowskiej przy ul. Abrahama 3 oraz starego cmentarza gminy podgórskiej przy ul. Jerozolimskiej 25. Do dzisiaj zachowały się ruiny hali przedpogrzebowej nowego cmentarza krakowskiej gminy żydowskiej oraz ponad 600 grobów na terenie cmentarza gminy podgórskiej. Obie nekropolie sąsiadowały ze sobą; rozdzielone były ulicą Jerozolimską, obecnie zachowaną jedynie w formie wąskiej ścieżki.
Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach

- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku