Kraków Piastów
"Postępuje budowa przystanku kolejowego Kraków Piastów. U zbiegu szlaków z Kielc i Podłęża powstają nowe perony. Dzięki windom obiekt będzie dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych, również osób o ograniczonej możliwości poruszania się" - informuje PKP PLK.
Przystanek kolejowy Kraków Piastów powstanie w sąsiedztwie ul. Powstańców, ma być silnym wsparciem dla podróży aglomeracyjnych. Pozytywne skutki jego utworzenia mają odczuć nie tylko mieszkańcy tej części Krakowa, ale także gminy Zielonki.
Inwestycja jest realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Obiekt będzie się znajdować przy liniach kolejowych nr 8 (w kierunku Kielc i Warszawy) i nr 95 (w kierunku Podłęża i Tarnowa).
Plan obejmuje budowę peronu dwukrawędziowego i dwóch peronów jednokrawędziowych. Będą one w pełni dostępne dla osób o ograniczonej mobilności. W tym celu zaplanowano właściwe dojścia, schody oraz windy. Inwestor uwzględnił także infrastrukturę oświetleniową, urządzenia elektroenergetyczne, telekomunikacyjne oraz sterowania ruchem kolejowym.
Na peronach o długości 200 metrów znajdą się wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób niewidomych, czy słabo widzących będzie system ścieżek o zróżnicowanej strukturze. Zakończenie prac przewidziano na koniec 2024 r.
Według umowy podpisanej z wykonawcą przez inwestora PKP Polskie Linie Kolejowe wartość projektu i zadań budowlanych opiewa na niemal 24 mln zł netto.
Kraków Kościelniki
"Rosną perony nowego przystanku kolejowego Kraków Kościelniki. To kolejny przystanek, który budujemy przy linii kolejowej łączącej Podłęże z Krakowem Głównym przez Nową Hutę. Zwiększamy potencjał kolei aglomeracyjnej na wschodzie miasta" - podaje PKP PLK
Przystanek Kraków Kościelniki powstanie przy linii kolejowej nr 95 (Kraków Nowa Huta – Podłęże), w sąsiedztwie ul. Pysocice. Wykonawcy wybudują dwa peronu jednokrawędziowe. Prowadzić do nich będzie przejście podziemne, wyposażone w pochylnie. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu typu „Parkuj i Jedź”. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.
W ramach inwestycji w rejonie ul. Pysocice powstanie parking, który będzie mieścił 140 pojazdów, w tym 6 na miejscach dostosowanych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zadaniem wykonawców będzie także budowa nowej zatoki autobusowej oraz zadaszonej wiaty do parkowania rowerów. Obok powstanie również nowa droga dojazdowa i ścieżki, które połączą parking z projektowanym w najbliższym sąsiedztwie przystankiem kolejowym - PLK SA umowę na jego wykonanie podpisały we wrześniu 2023 roku. Obecnie wykonawcy przygotowują dokumentację projektową dla tego zadania, a perony mają zacząć działać w 2025 roku. Zgodnie z przyjętym harmonogramem parking gotowy będzie kilka miesięcy później.
Kraków Przylasek Rusiecki
"Tak wygląda postęp prac przy budowie nowego przystanku kolejowego w Przylasku Rusieckim. Nowe perony pozwolą na dostęp do pociągu mieszkańcom tej części Nowej Huty i ułatwią dojazd do sąsiadujących z nimi miejsc wypoczynku." - wpis PKP PLK
Wartość projektu określono na ponad 7 mln zł. Zakończenie prac związanych z budową przystanku Kraków Przylasek zaplanowano na IV kwartał 2024 r.
Przystanek Kraków Przylasek ma się składać z dwóch peronów w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej.
Przystanek zlokalizowany będzie niedaleko Przylasku Rusieckiego – coraz popularniejszego miejsca letniego wypoczynku.
We wrześniu ubiegłego roku PKP PLK podpisały umowę z firmą PORR S.A. na zaprojektowanie oraz wybudowanie przystanku kolejowego Kraków Przylasek, na linii kolejowej nr 95. Zadanie zostanie wykonane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
800+ wyłącznie dla pracujących rodziców? Ministerstwo rodziny wyjaśnia
