FLESZ - Sukces Polski. Będą dopłaty dla polskich rolników

O stan techniczny budynku dawnego kina Światowid w Nowej Hucie niepokoi się radny miejski Prawa i Sprawiedliwości Bolesław Kosior. Szczególnie martwi go zagrzybienie piwnic oraz nieszczelność dachu. - Już od dawna przewodnicy turystyczni i mieszkańcy Krakowa zwracali mi uwagę na zły stan techniczny budynku - twierdzi Kosior w interpelacji, jaką skierował do prezydenta Jacka Majchrowskiego. Od władz miasta chciał się dowiedzieć, dlaczego remont nieruchomości rozpoczął się dopiero w marcu tego roku, a nie wcześniej..
W odpowiedzi na interpelację urzędnicy magistratu przypomnieli, że już w 2006 r. rozpoczęły się starania o to, żeby budynek dawnego kina przeznaczyć na muzeum, co miało uchronić zabytek przed dalszą degradacją. Z czasem udało się przygotować projekt przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania wpisanej do rejestru zabytków nieruchomości na potrzeby Muzeum PRL-u w Krakowie (obecnie Muzeum Nowej Huty - jeden z oddziałów Muzeum Krakowa). Rozwiązania, które zostały zaproponowane w projekcie, początkiem 2019 r. pozytywnie uzgodnił miejski konserwator zabytków. W kwietniu tego samego roku miejscy urzędnicy wydali pozwolenie na realizację inwestycji. Od tamtej pory... nie rozpoczęła się kompleksowa modernizacja budynku.
Na razie trwa w nim wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na wschodniej elewacji. Prace rozpoczęły się dopiero w br. Urzędnicy przekonują jednak, że plan kompleksowego remontu jest aktualny. Muzeum Krakowa posiada gotową dokumentację projektową, a także wymagane prawem decyzje oraz pozwolenia, bez których inwestycja nie mogłaby ruszyć.
Dlaczego zatem kompleksowa modernizacja zabytku wciąż jest tylko w planach? Miejscy urzędnicy tłumaczą, że jedną z przyczyn była decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który kilka lat temu wycofał się z finansowania inwestycji. - Od ponad trzech lat Muzeum Krakowa stara się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne - twierdzi urząd miasta. Bezskutecznie. Ponieważ Muzeum wciąż nie ma pieniędzy na całościowy remont budynku, prace podzielono na etapy. W pierwszej kolejności wyłoniono firmę, która wymieni okna oraz drzwi. Na te prace pieniądze udało się wygospodarować. Umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą zawarto w marcu br.
Odpowiedź na interpelację radnego przynosi więcej niepokojących informacji. Miejscy urzędnicy nie ukrywają, że budynek jest w złym stanie technicznym. - Pomimo usuwania awarii instalacji i zdegradowanych elementów nieruchomości - nie kryją przedstawiciele magistratu. Wśród prac, jakie wykonano w zabytku na przestrzeni ostatnich kilku lat, miasto wymienia m.in. zabezpieczenie starych, niedomykających się okien i drzwi oraz osuszenie piwnic. - Pomalowano również klatki schodowe i toalety - czytamy w miejskich dokumentach. Do tego udało się usunąć odpadające tynki, naprawić schody na zewnątrz budynku, uszczelnić dach, a także udrożnić rynny. - Obecnie wykonywana jest naprawa instalacji odgromowej i bieżąca naprawa instalacji elektrycznej - poinformował radnego urząd miasta.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej