Zofia Bigosowa zmarła 1 września. Jej pogrzeb odbędzie się w kościele parafialnym pw. Św Antoniego w Brzegach w najbliższy poniedziałek 6 września o godzinie 13. Po nabożeństwie pani Zofia spocznie na cmentarzu parafialnym w Brzegach.
Bigosowa - słynna gaździna z Głodówki - znana była z ciętego języka, riposty i tego, że mówiła zawsze to co myśli - niezależnie od tego z kim rozmawiała. Jej bezpośredniość zaprowadziła ją do telewizji. Była m.in. prowadzącą talk-show "Bigosowa i Szwagry", współpracowała także z Wojciechem Cejrowskim prowadząc "WC Kwadrans".
Na Podhalu zasłynęła głównie z tego, że reprezentowała Stowarzyszenie Właścicieli i Współwłaścicieli Wywłaszczonych Hal i Polan w Tatrach. Walczyła o to, by górale odzyskali hale i polany w górach zawłaszczone przez państwo. Swoją walkę wzmogła, gdy okazało się, że sprzedane przed laty Polskie Koleje Linowe i kolejka na Kasprowy Wierch trafiły w ręce spółki z Luksemburga (ostatecznie państwo polskie odkupiło PKL i kolejkę).
- Gdy w latach 60-tych nas wywłaszczano, podawano powód utworzenia parku narodowego, ochrony tatrzańskiej przyrody. Jednak już w 1968 roku rozpoczęto budowę infrastruktury narciarskiej. Już wtedy cel wywłaszczeń został złamany – mówiła "Gazecie Krakowskiej" góralka.
Domagała się zwrotu Hali Gąsienicowej, Goryczkowej, a także Doliny Kasprowej. Popierało ją ok. 200 osób. - Ziemia ma być chłopska. A jak już będzie w chłopskich rękach, będziemy rozmawiać z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, co z nią zrobić. Chcielibyśmy zawiązać wspólnotę właścicieli, zupełnie tak jak to zrobiono w Witowie i pozostać w granicach parku – zapowiadała Bigosowa.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]