https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Było normalnie. To tak mało i tak wiele

Marek Bartosik
O Euro w Polsce najgłośniej mówi się dziś w dwóch kategoriach: sukcesu i totalnej klęski. To znaczy, że w naszym piekle diabły jak zwykle ostro grzeją smołę. Jestem jednak przekonany, że było po prostu normalnie. Polska pokazała, że należy do grona państw, które potrafią sprawnie zorganizować największe imprezy sportowe.

Startowaliśmy do tego zadania z tak wygodnych pozycji jak poprzednio Szwajcaria i Austria, którym w ramach przygotowań wystarczyło odświeżyć linie na autostradach. Musieliśmy zrobić znacznie więcej i przeżywaliśmy narodową tremę, czy to wszystko się nam uda. Teraz mamy prawo do satysfakcji. Może nie wobec świata, w którym sprawność organizacyjna jest normą. Wobec siebie przede wszystkim. Euro podleczyło nasze kompleksy, choć wielu okazało się opornych na tę terapię.

W czerwcu i w ciągu tych pięciu lat, jakie minęły od ogłoszenia przez Michela Platiniego decyzji o przyznaniu Ukrainie i nam Euro, stało się też jasne, że nie da się kraju popchnąć do przodu czarodziejską różdżką, czyli hurraoptymistycznymi obietnicami polityków. Że zwyczajnie trzeba wydrzeć własnej niemożności każdy kilometr budowanej autostrady czy każdy odnowiony dworzec.

Euro do raju nas nie zaprowadziło. Jednak uświadomiło,że żyjemy w zwyczajnym kraju, wśród pracowitych ludzi, którzy mają czasem prawo do igrzysk. I już umieją się nimi cieszyć.To ostatnie jest bezcenne.

Wybieramy strażaka roku 2012!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
praktyka
Czy było normalnie to się dopiero okaże. W Polsce normalnością jest od wieków stosowanie zasady: zastaw się, a postaw się. Tak jak z weselami, oprócz zarżniętego drobiu czy trzody, zarżnięci są finansowo rodzice młodych. A goście zadowoleni.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska